Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Antik sobalar ilgi çekiyor

Antalya Büyükşehir Belediyesi tarafından Şubat ayında kurulan Soba Müzesi, bugüne kadar 17 bin kişiyi ağırladı

Giriş Tarihi: 25.9.2013
Antalya Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal Dairesi Başkanlığı tarafından Şubat ayında Sobacılar Çarşısı'nda açılan Türkiye'nin ilk Soba Müzesi 17 bin kişiyi ağırladı. Müze danışmanlığını Sunay Akın, tasarımını Hasan Ayhan Doğan, edebiyat çalışmalarını Ahmet Çağan'ın yaptığı 5 katlı müzede, dünya ve Türkiye'nin farklı yerlerinden getirilen 35 soba sergileniyor.

MÜZEDE ŞİİRLER DE VAR
Türkiye'de 1924 yılında Şakir Zümre tarafından üretilen ilk yerli döküm sobanın da sergilendiği müzede Nazım Hikmet, Mevla- na, Yaşar Kemal, Cahit Külebi gibi isimlerin ateş ve soba ile ilgili yazı ve şiirleri de yer alıyor.

EDEBİYATLA BULUŞTU

Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal Dairesi Başkanı Adem Akyürek, müze ile sobayı edebiyatla buluşturduklarını dile getiren Akyürek, "Müzeyi sadece bir soba olarak ele almıyoruz. Soba bir iletişim aracıydı. Aile içi iletişimin geliştiği, hikayelerin, geleneklerin, yaşanmışların anlatıldığı yerlerdi" dedi.

35 ANADOLU SOBASI
Akyürek, müzenin Türkiye'de ilk olduğunu ve Anadolu'nun değişik dönemleri anlatan 35 sobanın, son katında ise oyuncak sobaların sergilendiğini anlattı. Akyürek, farklı ülkelerden soba örneklerini getireceklerini belirtti.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Antik sobalar ilgi çekiyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN