Avrupalıların kapısını Zeytinköylüler süslüyor

Antalya'da adı uyuşturucu ile anılan Zeytinköy bölgesinde üretilen kapı süsleri tanesi 3 eurodan Avrupa ülkelerine satılıyor. Mahalledeki 50 aile geçimini bu yolla temin ediyor

Giriş Tarihi: 25.9.2013
Antalya'nın uyuşturucu ticaretiyle bilinen Zeytinköy bölgesi, adını artık Avrupa ülkelerine gönderilen kapı süsüyle duyuruyor. Zeytinköy'deki bir atölyede üretilen çelenk şeklindeki kapı süsleri, tanesi 3 eurodan Almanya, İngiltere ve Hollanda'ya satılıyor. Antalya'dan 3 ülkeye yılda 1 milyon kapı süsü ihraç ediliyor. Mahallede yaklaşık 50 aile geçimini bu yöntemle sağlıyor. Ailelerin geliri Avrupa'daki standart bir ailenin geliri ile eş değer.

'BEREKET' GETİRDİ
Avrupalıların özellikle yılbaşı kutlamaları için kullandığı kapı süsleri, Toros Dağları'ndan toplanan Mersin bitkisinden yapılıyor. Avrupa ve ABD'de 'bereket' getirdiğine inanılan bitki, Zeytinköylü kadınların el emeğiyle adeta birer sanat eserine dönüşüyor. Yapımı tamamlandıktan sonra paketlenerek soğuk hava deposuna kaldırılan kapı süsleri, TIR'lara yüklenerek yeşilliğini kaybetmeden Avrupa ülkelerine ulaştırılıyor.

HER KAPI SÜSÜ İÇİN 1 TL

Atölyede günde ortalama 50 işçi çalışıyor. Çalışanların büyük çoğunluğunu kadınlar oluşturuyor. Yaptıkları her bir kapı süsü için 1 TL alan işçiler, günde 50 ile 80 TL arasında bir gelir elde ediyor. Zeytinköy'de bu tür atölyelerin çoğalmasını isteyen mahalle sakinleri, bu sayede hem işsizlik sorunun biteceğine hem de Zeytinköy'ün uyuşturucuyla kirlenen isminin temizleneceğine inanıyor.

ABD'YE İHRAÇ BAŞLAYACAK

Avrupa'ya ihraç edilen kapı süsünün önümüzdeki yıldan itibaren ABD'ye de ihraç edileceği bildirildi. Avrupalılar kadar ABD'lilerin de Mersin bitkisinin bereket getirdiğine inandığını belirten şirket yetkilileri, "2014 yılbaşında ABD'ye en az 5 milyon kapı süsü ihraç etmeyi planlıyoruz" diye konuştu. Zeytinköy'den gerçekleştirilen bu ihracat ve istihdam alanı yerel yöneticilerinde dikkatini çekti. Antalya Valiliği ve Muratpaşa Kaymakamlığı'nın konuya ilgi gösterdiği ve destek olunacağını bildirdikleri öğrenildi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Avrupalıların kapısını Zeytinköylüler süslüyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN