Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Buradan bakınca manzara felaket

Cumhuriyet Meydanı'nda bulunan seyir terasından görünen manzara Antalya'nın imajını zedeliyorken, yıkılmaya yüz tutan evlerde vatandaşların can güvenliğini tehlikeye atıyor

Giriş Tarihi: 27.9.2013
Her gün binlerce turisti ağırlayan Antalya Cumhuriyet Meydanı'nda bulunan seyir terasının manzarası görenlerin içini acıtıyor. Antalya'nın balkonu sayılan yerden tarihi Kaleiçi ile birlikte körfez manzarasını izlemek isteyen yerli ve yabancı turistler, moloz yığınları ve yıkık dökük evlerle karşı karşıya kalıyor.

MOLOZ YIĞINLARI

Cumhuriyet Meydanı'nın Kaleiçi'ne bakan yüzünde yer alan seyir terası, konuklarına göze hoş gelmeyen manzaralar sunmaya devam ediyor. Terasın hemen alt kısmında yer alan harabeye dönmüş evler ve gelişi güzel atılmış moloz yığınları Antalya'nın güzelliğine gölge düşürüyor. Yüzlerce turistin önünde fotoğraf çektirdiği seyir terasının fonunda, çöplüğe dönmüş evler ve yıkıntılar beliriyor.

ÖZEL MÜLKİYET
Söz konusu evlerin özel mülkiyet olduğunu belirten Kaleiçi Birliği Derneği Başkanı Haşim Balık, ev sahiplerinin maddi imkansızlıklar nedeniyle tadilat yaptıramadığı ifade etti. Kaleiçi'nin Antalya'nın can damarı olduğunu söyleyen Balık, "Konuyla alakalı resmi kurumlara başvurularımız oldu. Ama çok fazla kaale alınmadı. Muratpaşa Belediye Başkanı Süleyman Evcilmen, atıl durumdaki binaların kötü görüntüsünü engellemek adına evlerin önlerine bez çekileceğini söylemişti fakat o da olmadı" dedi.

TEMİZLİK YAPILMIYOR

Yıkılmaya yüz tutan binaların önlerine set çekilmesinin yolda yürüyen vatanda��ların can güvenliği açısından önemli olduğunu vurgulayan Dernek Başkanı Balık, seyir terasından görünen manzara ile ilgili şunları söyledi: "Belediye sur temizleme çalışması başlattı. Temizlenen alanlar çok güzel oldu. Ama seyir terasından görünen manzara hoş değil. Belediye o bölgeye yönelik geçmiş yıllarda bazı çalışmalar yürüttü. Ama bu sene hiç kimse ilgilenmedi. Bu sene ikinci plana itildi. Temizlenmiyor, bakım yapılmıyor."

YÖNETİCİLERE DAVET
Kaleiçi'nde yaşanan yetki karmaşası ve başıboşluğun bu tür çirkinliklere yol açtığının altını çizen Balık, mülki amirleri göreve davet etti. Meydandaki terasın Antalya'nın en önemli noktalarından biri olduğunu belirten Başkan Balık, "Şehre gelen konuklara daha düzenli ve temiz bir Kaleiçi izletmeliyiz. Bu tarihi değeri korumak hepimizin görevi. Ben ve esnaf arkadaşlarım elimizden geldiği kadarıyla Kaleiçi'ni koruyor ve sahip çıkıyoruz. Aynı özeni yöneticilerden de bekliyoruz" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Buradan bakınca manzara felaket
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN