Yahya Kemal hayat bulacak

KBT, Türk edebiyatının en önemli yazarlarından olan Yahya Kemal'in hayatının anlatıldığı 'Kendi Gök Kubbemiz' oyunu ile sezonu açacak

Giriş Tarihi: 28.9.2013
Kepez Belediye Tiyatrosu (KBT) yeni sezonun ilk oyununda, edebiyat tarihinin önemli isimlerinden Yahya Kemal Beyatlı'nın hayatını sahneye taşıyacak. Sönmez Atasoy'un yazdığı tek kişilik oyunda Beyatlı'yı KBT Genel Sanat Yönetmeni Abdullah Sürekli canlandıracak. Yönetmenliğini Oktay Gözpınar'ın yaptığı Kendi 'Gök Kubbemiz- Eve Dönen Adam' adlı oyun 45'er dakikalık 2 perde halinde sahnelenecek.

YAZARIN HAYATI

Yahya Kemal Beyatlı'nın ölümünden önceki son günlerinin konu edildiği oyun, yazarın son ikamet adresi olan İstanbul Park Otel'de başlayıp, tedavi gördüğü hastane odasına uzanacak. Odada tek başına bekleyen yazarın geçmişinden önemli kesitlerin sahneye taşınacağı oyunda, Beyatlı'nın İstanbul'dan Paris'e uzanan yaşam öyküsü ile hangi şart ve düşüncelerle İstanbul'a geri döndüğü anlatılacak. 10 Ekim'de seyircisi ile buluşacak oyunun hazırlıklarının sürdüğünü belirten Abdullah Sürekli, sanat yaşamının 2'nci tek kişilik oyununa hazırlandığını ifade ederek, "Beni bu oyuna cesaretlendiren Kepez Belediye Başkanımız Hakan Tütüncü'dür" dedi. Oyun Erdem Bayazıt KM'de ayda 2 kez ücretsiz sahnelenecek.

EDEBİYATÇILAR İZLEMELİ
Oyun boyunca Yahya Kemal'i neden 'eve dönen adam' olarak lanse ettiklerinin cevaplarını verdiklerini belirten Sürekli, "Kendi gök kubbemiz aslında özümüz, kültürümüz. Fransa'da Yahya Kemal'i kendine getiren, bir şair olarak ülkesine dönmesini sağlayan bu geri dönüştür. Edebiyatla ilgili olan, özellikle gençlerimizin bu oyunu seyretmesi çok önemli" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yahya Kemal hayat bulacak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN