Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kalbindeki ASD küçük kesiyle tamir edildi

Antalyalı İşgören'in kalbindeki Atrial Septal Defekt Medical Park Antalya Kalp Hastanesi Direktörü Prof. Dr. Hüseyin Okutan tarafından onarıldı

Giriş Tarihi: 29.9.2013
Medical Park Antalya Kalp Hastanesi Direktörü ve Kalp Damar Cerrahisi Bölüm Başkanı Prof. Dr. Hüseyin Okutan ve ekibi tarafından gerçekleştirilen operasyonla Antalya'da yaşayan 31 yaşındaki Kadriye İşgören'in, doğuştan gelen ASD (Atrial Septal Defekt) rahatsızlığı tedavi edildi. Çarpıntı, baş dönmesi ve halsizlik şikayetleriyle hastaneye gelen Kadriye İşgören'e, yapılan tetkikler sonrasında ASD (Atrial Septal Defekt) teşhisi konuldu. İşgören, Prof. Dr. Hüseyin Okutan ve ekibi tarafından ameliyata alındı.

HASTALIK DOĞUŞTAN

Prof. Dr. Hüseyin Okutan ameliyat sonrası yaptığı açıklamada, ASD'nin (atrial septal defekt), doğuştan gelen, kalbin üst odacıkları arasında anormal kan geçişine izin veren delik olması durumu olduğunu belirterek, "Deliğin büyüklüğü ve yerleşimi hasta şikayetlerinin şiddetini belirleyen en önemli etkenler olup hastada eforla yada eforsuz nefes darlığı, morarma ve çarpıntı gibi şikayetlere neden olur. Tanısında fizik muayenede tespit edilen üfürüm ve ekokardiyografi (kalp ultrasonu) önemli rol oynar. Tespit edilen delik küçük ise dikişle onarılabilmekte, büyük olduğunda ise kalbin zarı yada sentetik yama ile kapatılabilmektedir" dedi. Kendini iyi hissettiğini söyleyen İşgören ise "Başta Prof. Dr. Hüseyin Okutan, Opr. Dr. İlker Tekin ve Opr. Dr. Şahin Kapan olmak üzere emeği geçen tüm ekibe teşekkür ediyorum" dedi.

İMAN TAHTASI YARIM AÇILDI
Prof. Okutan yapılan operasyon hakkında da bilgi vererek, "Kalp ameliyatları çoğu zaman iman tahtası tam açılarak yapılmaktadır. Hastamızda ise mini sternotomi tekniği ile iman tahtası yarım açılarak kalbindeki delik, kalp zarı kullanılarak onarılmış dolayısıyla hem kemik-yara iyileşmesinin hızlanması hem de kozmetik olarak daha iyi bir görüntü elde edilmiştir" diye konuştu.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kalbindeki ASD küçük kesiyle tamir edildi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN