Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kaleiçi'nde sokaklar afişlere mağlup oldu

Antalya'nın en önemli tarih varlıklarını barındıran Kaleiçi'nin sokakları üst üste yapıştırılan afişler nedeniyle çirkin bir hal aldı. Bölge sakinleri hiç denetim yapılmamasından şikayetçi

Giriş Tarihi: 29.9.2013
Büyükşehir Belediyesi Reklam, İlan ve Tanıtım Çalışma Usul ve Esasları Yönetmeliği'nin birçok maddesi, kentin silüetini bozacak, doğal ve tarihi çevrenin algılanmasını engelleyecek şekilde reklam konulmaz dese de, Antalya'nın en değerli tarih ve kültür varlıklarını barındıran Kaleiçi, gelişigüzel yapıştırılan afişler nedeniyle büyük bir çirkinliğe ev sahipliği yapıyor.

AFİŞLER HER YERDE

Her gün binlerce turistin ziyaret ettiği Kaleiçi'ndeki başıboşluk sınır tanımaz bir hale geldi. Kaleiçi'nde faaliyet gösteren birçok işletme, kültür varlığı ilan edilen binaların kapı, duvar ve pencerelerini ilan panosuna çevirdi. Üst üste yapıştırılan ilan ve reklam afişleri nedeniyle hemen her sokakta çirkin bir görüntü oluştu.

TEMİZLENMİYOR

EXPO 2016 Antalya kapsamında kentin çehresini güzelleştirmeyi planlayan yöneticiler, tarihi güzelliklerin katledilmesine seyirci kaldı. Tarihi binalar, elektrik panoları ve hatta aydınlatma direklerini reklam alanı olarak kullanan işletmelere hiç kimse dur demezken, ortaya çıkan çirkin görüntüyü temizlemek esnafından kurum amirine kadar hiç kimsenin aklına gelmedi.

YETKİ BELEDİYEDE

Büyükşehir Belediyesi Reklam, İlan ve Tanıtım Çalışma Usul ve Esasları Yönetmeliği, "Yönetmelikte düzenlenen konular ile ilgili denetim yetkisi Antalya Büyükşehir Belediye Başkanlığı'na aittir" dese de Kaleiçi'nde bu türlü bir denetim hiçbir şekilde yapılmadı. Böge esnafı da canının istediği her yere afiş yapıştırarak, Antalya'nın en önemli kültür ve tarih varlığına büyük leke sürdü.

BU SENEYE KADAR YOKTU

Kaleiçi Barbaros Mahallesi Muhtarı Mehmet Gözübüyük, oluşan çirkinlikten ziyaretçilerin şikayetçi olduğunu fakat denetimlerin yetersiz olduğunu belirterek, "Afiş asma olayı bu seneye kadar karşılaştığımız bir durum değildi. Ama bu sene hangi sokağa girseniz hemen her duvarda çeşitli afişlerle karşılaşıyorsunuz. İşletmenin biri afiş yapıştırınca diğeri engellemek yerine 'O astıysa ben de asarım' diyerek Kaleiçi'ni bu hale getirdiler. Yetkililerin denetimlerini sıklaştırması ve Kaleiçi'ne gereken özeni göstermesi gerekiyor" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kaleiçi'nde sokaklar afişlere mağlup oldu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN