Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Tarım çalışanlarına kan kanseri tehdidi

Giriş Tarihi: 30.9.2013

Medstar Kemik İliği Nakli Merkezi Başkanı Prof. Dr. İhsan Karadoğan, tarım ilaçlarının kan kanserini tetikleyebileceğini bu nedenle tarım çalışanlarının risk altında olduğunu söyledi

Medstar Antalya Hastanesi Kemik İliği Nakli Merkezi Başkanı, Hematoloji ve Hücresel Tedaviler Koordinatörü Prof. Dr. İhsan Karadoğan, tarım sektöründe çalışanların kansere yakalanma riskinin daha fazla olduğunu söyledi. Kendilerine başvuran hastaların büyük çoğunluğunun tarım sektöründe çalıştığının dikkat çekici olduğunu belirten Prof. Karadoğan, kan kanserlerinin Akdeniz bölgesinde daha sık görüldüğünü söyledi. Tarım sektöründe, özellikle seracılıkta kullanılan ilaçların kan kanserini tetikleyici olabileceğinin düşünüldüğünü kaydeden Prof. Karadoğan, bunun istatistiksel değil ancak gözlemsel olduğunu ifade etti.

ERKEN TANI ÖNEMLİ

Karadoğan, tarım sektöründe özellikle seralarda çalışanların ilaçlama yaptıkları sırada kendilerini korumaları, maske kullanmaları gerektiğini de sözlerine ekledi. 100'den fazla kan kanseri tipi olduğunu belirten Prof. Karadoğan, hastalığın belirtilerini ise, anemi, sık ve geçmeyen enfeksiyonlar, enfeksiyonların ağır seyretmesi, vücudun herhangi bir yerinde kanamalar, lenf bezlerinde büyüme olarak açıkladı. Bu tip belirtiler yaşayan kişilerin mutlaka bir hekime başvurması gerektiğini de sözlerine ekleyen Prof. Dr. Karadoğan, tüm kanserlerde olduğu gibi kan kanserinde de erken tanımın önemini hatırlattı.

1,5 YILDA 155 İLİK NAKLİ YAPILDI
Antalya'da iki yıl önce açılan Medstar Antalya Hastanesi Kemik İliği Nakli Merkezi'nde 1,5 yılda 155 hastaya kemik iliği nakli yapıldı.
Medstar Antalya Hastanesi Kemik İliği Nakli Merkezi Başkanı, Hematoloji ve Hücresel Tedaviler Koordinatörü Prof. Dr. İhsan Karadoğan, 1,5 yılda 18 solid organ tümörü, 4 kemik iliği yetmezliği ve 133 kan kanseri hastasına kemik iliği (kök hücre) nakli yapıldığını belirtti.

KÖK HÜCRELER

Kemik iliği merkezlerinin Sağlık Bakanlığı tarafınca belirlenmiş koşulların ve özel sertifikalı ekiplerin bulunduğu merkezlerde Bakanlıkça yapılan denetimlerin sonunda yetkilendirildiğini belirten Prof. Dr. İhsan Karadoğan, iki yıl önce açılan merkezde 1.5 yılda 155 hastaya kemik iliği nakli yapıldığını söyledi. Nakil yapılan hastaların 18'inin solid organ tümörü, 4'ünün kemik iliği yetmezliği ve 133'ünün kan kanseri hastası olduğunu bildiren Prof. Dr. Karadoğan, bu hastaların üçte ikisine otolog kemik iliği, üçte birine ise allojenik kemik iliği nakli yapıldığını söyledi.
Prof.Dr.Karadoğan, yıl bazında hasta sayısı olarak Türkiye'de kemik iliği nakli yapılan merkezler arasında hastanelerinin Medstar 4'üncü sırada yer aldığını kaydetti.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Tarım çalışanlarına kan kanseri tehdidi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN