Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Çiçek ihracatı başladı

Süs bitkilerinde yaz dönemi üretim ihracatı başladı. Hollanda, Almanya ve İngiltere başta olmak üzere 7 ülkeye yapılan ihracattan 10 milyon dolarlık gelir bekleniyor

Giriş Tarihi: 1.10.2013
Türkiye'nin uygun iklim ve coğrafi şartları dolayısıyla yılın 12 ayı boyunca üretim yapılabilen çiçek sektöründe yaz dönemi üretimleri paketlenmeye ve ihracata hazır hale getirilmeye başlandı. Orta Anadolu Süs Bitkileri ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Yönetim-Kurulu Başkanı Osman Bağdatlıoğlu, kış döneminde Antalya ve İzmir, yaz döneminde ise Isparta, Burdur gibi iç kesimlerde olmak üzere yıl boyunca çiçek üretimini gerçekleştirdiklerini söyledi. Yaz dönemi çiçek üretiminin paketlenerek Avrupa ülkelerine satışa başlandığını anlatan Bağdatlıoğlu, yılda 400 milyon dal çiçek ihracatı yapıldığını, bunun 80 milyon dalının yaz döneminde gerçekleştiğini kaydetti. Hollanda, Almanya, İngiltere başta olmak üzere 7 ülkeye ihracat gerçekleştirildiğini bildiren Bağdatlıoğlu, bu yıl yaz dönemi için 10 milyon dolarlık ihracat gerçekleşmesinin beklendiğini ifade etti.

RAKİPLERİN BÖLGESİ

Son 10 yıldır iyi tarım uygulamaları, sertifikasyon programlarıyla kaliteli ürünler elde ettiklerini dile getiren Bağdatlıoğlu, "Rakiplerimizden İspanya, Kenya ve Kolombiya'nın ihracat yaptığı bölgelere girdik, yollarını kestik. 4 mevsimin ve bu coğrafyanın bize sunduğu imkanları en iyi şekilde değerlendirerek az maliyetle üretimi çoğaltıyor, pazarlar zinciri oluşturuyor, ihracatımızı artırıyoruz" dedi. Bağdatlıoğlu, 2023 yılı için 500 milyon dolarlık ihracat hedeflediklerini ifade etti.

RÜŞVET SAYILMAYAN HEDİYE

Kolombiya'daki üretimi, pazar sahasını, teknolojiyi görmek açısından gezinin yararlı olacağına dikkati çeken Bağdatlıoğlu, "Çiçek sektörü gelecek vadeden bir sektör. Eskiden bahçelerde, dalında gördüğümüz çiçek, bugün ekonomiye önemli ölçüde katkı sağlıyor. Çiçek günümüzde rüşvet sayılmayan tek hediye oldu" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Çiçek ihracatı başladı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN