Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İspanya'dan derslik hibe

İspanya, eğitimlerde kullanılmak üzere gümrükte yakalanan, nesli tükenme tehlikesi olan 70 hayvan ve bitki türünün cansız materyalini Türkiye'ye verdi

Giriş Tarihi: 2.10.2013
Nesli Tehlike Altında Olan Yabani Hayvan ve Bitki Türlerinin Uluslararası Ticaretine İlişkin Sözleşme (CITES) kapsamında Antalya'da eğitim toplantısı yapıldı. CITES kapsamında Türkiye ile İspanya arasında yapılan eğitimlerin sonuncusu Antalya'da gerçekleştirildi. Toplantıda İspanya, eğitimlerde kullanılmak üzere gümrükte yakalanan, çoğunluğu nesli tükenme tehlikesi altında olan 70 hayvan ve bitki türünün cansız materyalini Türkiye'ye hibe etti.

NESLLERİ TÜKENİYOR

Eğitimin açılışında konuşan projenin Türkiye lideri ve Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdür Yardımcısı Sabri Kiriş, Türkiye'nin 1996 yılında imzaladığı CITES sözleşmesini aynı yıl yürürlüğe koyduğunu söyledi. Türkiye'de CITES dışında bitki kaçakçılığı olarak bilinen 'Biokaçakçılık' türünün yaşandığına değinen Kiriş, ayrıca kelebek, böcek, kardelen, kaktüs, timsah ve fildişi gibi kaçakçılık ürünlerinin sıkça yakalandığını vurguladı. Kiriş, Türkiye'de nesli tehlike altında bulunan çok sayıda bitki ve hayvan türü olduğunu, bunların başında Kelaynak kuşlarının geldiğini söyledi.

EĞİTİMDE KULLANILACAK
Projenin İspanya lideri Mercedes Lasso Liceras, CITES kapsamında sadece canlı bitki ve hayvan türlerinin bulunmadığını söyledi. Liceras, eğitimde kullanılmak üzere İspanya'da gümrükte yakalanan çoğunluğu nesli tükenme tehlikesi altında bulunan 70 hayvan ve bitki türünün cansız materyalini hibe ettiklerini anlattı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İspanya'dan derslik hibe
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN