Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Antalya domatesine AB'den iade-i itibar

İhracatta zirai ilaç kalıntısı riski nedeniyle Avrupa Birliği'ne giriş noktalarında kontrole tabi tutulan Antalya domatesi, artık bu kapsamda değerlendirilmeyecek

Giriş Tarihi: 3.10.2013
Domates ihracatında zirai ilaç kalıntısı riski nedeniyle Avrupa Birliği'ne giriş noktalarında yapılan kontrol uygulamasının kaldırıldığı bildirildi. Antalya İhracatçılar Birliği Başkanı Mustafa Satıcı, yaptığı yazılı açıklamada, 25 Ocak 2010'dan itibaren Türkiye menşeli taze ve dondurulmuş domates ile biber ürünlerinin Avrupa Birliği'ne giriş noktalarında zirai ilaç kalıntısı riski nedeniyle kontrole tabu tutulduğunu kaydetti. Ekonomi Bakanlığı İhracat Genel Müdürlüğü'nün çalışmaları kapsamında taze ve dondurulmuş domates ürünlerinin bu kapsamdan çıkarıldığını belirten Satıcı, domatesin AB fiziksel kontrol listesinden çıkarılmasını sevindirici bir gelişme olarak değerlendirdi.

20 milyon dolar kalacak

Satıcı, 1 Ekim'den itibaren yapılan domates ihracatında üründe fiziksel kontrollerin yapılmayacağına işaret ederek, şöyle devam etti: "Ülkemiz menşeli domateslerin gerek yurt içi gerekse AB tarafından yapılan analizlerinde ilaç kalıntısı sorunu olmadığı açıkça görülmüştür. Şimdiye kadar AB tarafından yapılan uygulamanın asıl sebebi uluslararası rekabette ülkemiz domatesinin önünü kesmek isteyen rakip ülkelerin yaklaşımlarından kaynaklanmaktadır. Yıllık 11 milyon tonun üzerindeki üretim kapasitesi ve 400 milyon doların üzerinde döviz girdisi sağlayan domatesimize hakkı iade edilmiştir." Son dönemde zirai ilaç kalıntıları ile mücadele konusunda önemli yol alındığını ifade eden Satıcı, bu konuda gerekli hassasiyeti gösteren üreticilere, Ekonomi Bakanlığı ile Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığına teşekkür etti. Satıcı son olarak denetimlerin son bulmasının ekonomik olarak da sektörü rahatlatacağını belirterek ihracatçıların bugüne kadar yapılan analizler için yıllık 20 milyon dolar ödeme yaptıklarını artık bu paranın Türkiye'de kalacağını bildirdi. Domateste AB gümrüklerinde analiz zorunluluğu gelmesinden sonra ihracatçılar büyük problemler yaşamış, özellikle personel sayısı yetersiz olan Bulgaristan gümrüğünde iki gün bekleşen TIR'lardaki ürünlerde hem bozulmalar hem de zaman kayıpları yaşanmıştı.

Sebze fiyatları tavan yaptı
Antalya Toptancı Hali'nde üretim azlığı nedeniyle biber fiyatları hala yüksek seyrediyor. Toptancı Hal Müdürü Rıza Uysal, biber fiyatının 3 haftadır yüksek seyrettiğini söyledi. Biber dışındaki ürün fiyatlarının mevsim normallerinde olduğunu ifade eden Uysal, "Yaylalardaki yüksek yerlerde sıcaklık düştükçe üretim azalacak. Üretim azlığı önümüzdeki haftalarda fiyatlarda bir miktar yükselmeye neden olabilir" dedi.

25 Ekim'e kadar

Uysal, ayın 25'ine doğru örtü altı ürünlerin piyasaya çıkmasıyla fiyatların normale döneceğini kaydetti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Antalya domatesine AB'den iade-i itibar
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN