Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Şefini dışlayan orkestra

Antalya Devlet Senfoni Orkestrası yönetiminin karakolluk olduğu maestro Orhan Şallıel'e konser verilmeyen yeni sezon repertuvarı, Bakanlık tarafından onaylandı

Giriş Tarihi: 3.10.2013
Antalya Devlet Senfoni Orkestrası (ADSO) yönetiminin karakolluk olduğu orkestra şefi Orhan Şallıel'e yer verilmeyen 2013-2014 konser repertuvarı, Güzel Sanatlar Genel Müdürlüğü ile Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından onaylandı. Bu sezon çoğunluğu AKM ve meydanlarda yapılacak 47 konserin hiçbirini, halen ADSO şefliğini resmi olarak yürüten maestro Şallıel yönetmeyecek. Böylece Türkiye'de ilk kez, bir orkestranın sabit şefi kendi orkestrasıyla sahneye çıkmayacak.

SON KONSERLERİ YÖNETMEMİŞTİ

Geçen sezon Şef Şallıel, orkestranın konser dizisinden 10 tanesini yönetecekti. Fakat orkestra yönetimiyle yaşadığı fikir ayrılıkları ve çatışmalar nedeniyle, 10 ve 19 Mayıs'ta program değişikliğine gidilerek konuk şeflerin konserleri yönetmesi sağlanmıştı.

SORUŞTURMA 2 AY SÜRDÜ

Geçen sezon Şallıel ile ADSO'nun seçilmiş müdürü İbrahim Sezer, Ankara'ya birbirlerini suçlayıcı dilekçeler vermişti. Ardından Şallıel, Sezer'in odasından çıkmak isteyince polis çağrılmıştı. Şef ile yönetim arasındaki çekişmenin Bahçelievler Polis Merkezi'ne kadar yansıması üzerine olaylar medyada da yer bulmuştu. Bunun üzerine gelen müfettişler, yaklaşık 2 ay boyunca soruşturma yürüttü. Soruşturma sonucunun açıklanmaması ve bakanlığın onaylamaması üzerine, Şallıel ADSO Müzik Direktörlüğü görevini korudu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Şefini dışlayan orkestra
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN