Sınırları zorladılar

Kemer, 4. Red Bull Sea to Sky ile adını bir kez daha dünyaya duyurdu. Sürücüler, çetin parkurlarda yeteneklerinin sınırlarını zorladı

Giriş Tarihi: 3.10.2013
Geçen hafta Kemer'de gerçekleştirilen ve 3 gün süren enduro yarışları geride yine unutulmaz heyecan anıları bıraktı. Red Bull Türkiye, Kemer Enduro Kulübü ve Xventure'nin birlikte organize ettiği ve bu yıl 4'üncüsü organize edilen uluslararası ekstrem enduro motorsiklet yarışması Red Bull Sea to Sky uluslar arası ekstrem enduro motorsiklet yarışması'da, 19 ülkeden 131 sürücü mücadele verdi. Kemer'deki yarışların en ilgi çekici yanlarından biri ise, sakatlığı nedeniyle çok şanssız bir yılı geride bırakan İngiliz sürücü Jonny Walyker'ın şampiyonluk ipini göğüsleyerek yeniden parkurlara dönüşü oldu.

ZİRVEDE İLK TÜRK
İlk gün Kındılçeşme'deki kumsal etabı ile başlayıp ikinci gün orman parkuru ile devam eden 4. Kemer Red Bull Sea to Sky, üçüncü gün en zor etap olan 2 bin 365 metre yüksekliğindeki Olympos Dağı yarışı ile son buldu. Sürücüleri kumsaldan Olympos Dağı'nın 2.365 metre yükseklikteki zirvesine götüren final yarışı oldukça heyecanlı geçti. Son 2 yılın şampiyonu Graham Jarvis'i 10 saniye farkla geçen ve birinciliğe ulaşan genç şampiyonun nehir yatağından ormana, ağaç hattından taşların içine ve son olarak da bitiş çizgisine ulaşması yaklaşık 2 saat sürdü. İlk yapıldığı yıl sadece 1 yabancı sporcunun yarıştığı etkinliğin 4'üncü yılında 18 ülkeden 65 yabancı sporcu yarıştı. İslam Yıldız, Türklerin içinden bitiş noktasına ulaşan ilk isim oldu. İngiliz Graham Jarvis ikinci, İspanyol Alfredo Gomez ise üçüncü oldu.

DENİZDEN GÖKYÜZÜNE

Türkçedeki anlamı ile 'Denizden Gökyüzüne' olan Red Bull Sea to Sky'ın, Alpler'i aratmayan, deniz seviyesinden 2 bin 365 metre yükseklikteki Olympos Dağı'ndaki bitişine çıkmak için plajda 13 grup halinde toplandı. Parkur, her biri 10 sürücüden oluşan grupları uzun ve hızlı bir nehir yatağına götürdü. Jonny Walker anında birinci sıraya yerleşti ve en baştan itibaren gazı kesmedi. Birkaç kilometre sonra nehir yatağından çıkarken bir taşa çarptı, o andan sonra arka freni işlevini yitirdi. Neredeyse bütün yarış boyunca Walker'ın iki dakika arkasından gelen Graham Jarvis, bitişe yaklaşık 5 kilometre kala onu yakaladı.

BİTKİNLERİN MÜCADELESİ!

Walker son kilometreleri şöyle tarif etti: "Graham'ın büyük ihtimalle er ya da geç beni yakalayacağını biliyordum ve tamircim Julian bana Graham'ın yaklaştığını söylüyordu. Gerçekten zor bir yarış oldu. Bu yüzden mümkün olduğu kadar hızlı gitmeyi sürdürdüm, ama sonunda beni yakaladı. İkimiz de hatalar yapıyorduk, ama Graham bitişe çok az kala bir hata yapınca biraz fark oluşturabildim. O noktada bu artık en bitkinlerin mücadelesiydi. Kazandığım için çok mutluyum. Doğrusunu söylemek gerekirse hislerimi kelimelerle ifade edemiyorum. Bu galibiyeti çok istemiştim. Bu muhtemelen en kötü yılımdı ve nihayet podyumun en tepesine çıkmam gerçekten iyi oldu!"

GENÇ SÜRÜCÜ BAŞARDI
Böylece genç sürücü aynı ülkeden Graham Jarvis'in galibiyet serisine noktayı koymayı başardı. Jarvis, 2013'te girdiği bütün yarışları kazanmıştı. İkinci olmasına rağmen bunu centilmence karşılayan Jarvis, "Kötü bir başlangıç yaptım, toprakta zaman kaybettim ve Jonny'nin yaklaşık 3 dakika gerisine düştüm. Ondan sonraki sürüşümden memnunum, hatta Jonny'yi geçmeyi becerdim. Elbette kazanamadığım için üzgünüm, ama sürüşümden memnunum, daha iyisini yapamazdım. Jonny'yi tebrik ediyorum" diye konuştu.

ARKADAŞINA GÖNDER
Sınırları zorladılar
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN