Hekime şiddete hapis cezası

Antalya Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Dr. Taş, sağlıkta şiddet olaylarına karşı başlatılan beyaz kod uygulamasını ve hapis cezalarını anlattı

Giriş Tarihi: 4.10.2013
Antalya Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Dr. Erdoğan Taş, sağlıkta şiddet olaylarına karşı 113 numaralı Beyaz Kod Uygulaması başlatıldığını hatırlattı.

40 KİŞİYE HAPİS CEZASI

Taş, "Antalya'da kamu hastaneleri ile ağız ve diş sağlığı merkezlerinden iletilen 377 adet beyaz kod dosyası bulunuyor. Bu dosyaların yaklaşık 40'ında şiddet uygulayan şahıslar hakkında mahkumiyet kararı çıkmıştır" dedi. Dr. Taş, sağlıkta şiddet olaylarının sağlık sistemi için önemli bir sorun olarak gündeme gelmesi ile birlikte çalışanların hak ve sorumlulukları konusundaki farkındalık düzeyinin artırılması ve bu konuda bilgilendirilmelerinin gerekliliğinin ortaya çıktığını bildirdi.

BEYAZ KOD UYGULAMASI

Sağlık Bakanlığı tarafından sağlık çalışanlarının güvenliğinin sağlanmasına yönelik Çalışan Hakları ve Güvenliği Birimleri'nin kurulması ve 113 numaralı Beyaz Kod Uygulaması'nın başlatılması gibi ciddi tedbirler alındığını ifade eden Dr. Taş, açıklamasında şunları kaydetti:

SONUÇ VERİYOR
"Bu doğrultuda çalışmalar sonuç vermiş olup, gerek sözel yolla, gerek de fiziksel yolla sağlık çalışanına şiddet uygulayan kişi veya kişiler adalet karşısında gerekli cezalara çarptırılmışlardır. Son olarak görevi başındaki bir sağlık personelimizi tehdit nedeniyle B.T'ye 2 yıl hapis cezası, başka bir sağlık çalışanımıza hakaret nedeniyle H.A'ya 10 ay hapis cezası ve A.T'ye 7 bin TL adli para cezası verilmiştir."

TEDBİR ALINIYOR

Antalya Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliği olarak çalışanların gerek sözel, gerekse de fiziksel hiçbir şiddet olayı ile karşılaşmamaları için her türlü tedbiri alacaklarını bildiren Dr. Taş, hizmetlerin güven ortamında verilebilmesi hususundaki desteklerinin ve azami hassasiyetlerinin devam edeceğini belirtti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Hekime şiddete hapis cezası
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN