Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Eylül'de tarihi gör

Turist sayısında yaşanan artışlara karşın müze ve örenyeri ziyaretçisi sayısındaki düşüşe Eylül'de dur denildi. Ziyaretçi sayısı Eylül'de yüzde 20 artarak rekor kırdı

Giriş Tarihi: 7.10.2013
TURİST sayısında yaşanan yüzde 7'lik artışa karşın, yılın ilk 8 ayında müze ve örenyerinde görülen ziyaretçi sayısındaki düşüş, Eylül ayıyla birlikte son buldu. Ocak-Ağustos döneminde müze ve örenyeri ziyaretçisi sayısı geçen yıla oranla yüzde 4.7 düşmüştü. Eylül ayında ise ziyaretçi sayısında tüm zamanların rekoru kırıldı.

405 BİN KİŞİ ZİYARET ETTİ

Eylül ayında Antalya'da yer alan 21 müze ve örenyerini 405 bin kişi ziyaret etti. Eylül ayında ziyaretçi sayısında yüzde 20 artış yaşandı. Eylül'deki artışla birlikte, yılın 9 aylık döneminde toplam ziyaretçi sayısındaki düşüş de yüzde 1.4'e kadar geriledi. Sonbahar bereketinin gelecek aylarda da devam etmesi beklenirken, ziyaretçi sayısında geçen yılın rakamlarının yakalanması öngörülüyor.

ALANYA KALESİ'NDE 60 BİN ARTIŞ

Ocak-Eylül döneminde toplam ziyaretçi sayısı 2 milyon 513 bin 876'a ulaştı. Ziyaretçi sayısında ilk sırada 435 bin ile Noel Baba Müzesi ile 377 bin ile Myra yer aldı. Onu, 346 bin ile Alanya Kalesi, 298 bin ile Aspendos ve 174 bin ile Phaselis izledi. Geçen yıl aynı döneme oranla Noel Baba Müzesi, Alanya Kalesi ve Aspendos'ta artış yaşandı. En büyük artış 60 bin ile Alanya Kalesi'nde oldu. Geçen yıl ziyaretçi sayısında 5'inci sırada yer alan Olympos'ta ise ciddi düşüş yaşandı ve Olympos 6'ncı sıraya geriledi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Eylül'de tarihi gör
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN