Işık YARGIN: Ankara etkisi

Giriş Tarihi: 7.10.2013
Ankara'da bulunmanın üzerimdeki etkileri Antalya'ya göre farklı.
Merkezi hükümette bulunmak, bürokratik iklimi teneffüs etmek, resmi plakalı araçlara sıklıkla rastlamaktan olsa gerek Merkez Bankası eski Başkanı Durmuş Yılmaz'ın tv'deki açıklamasını daha pür dikkat dinledim, 'enflasyon rakamları ne oldu hedefler tutacak mı' diye düşündüm...
Küresel işler de gelişip duruyor, Amerikan hükümeti kepenk kapatıyor.
Merkel seçildi, Yunanistan tedirgin, basın işsizliği 'kemer sıkma kraliçesine' bağlıyor. Euro Bölgesi düzelme sinyalleri veriyor.
Antalya'da sezonluk işlerimizin sonuna doğru ilerliyoruz.
Mevsim değişiyor. Sadece mevsim mi değişiyor. Para politikalarında neler oluyor bir göz atmakta yarar var.
Enflasyon, kur durumları, kış geldi, kurban bayramına on gün kaldı ve 2013'ü bitirecek olan takvim yaprakları bir bir düşüyor.
Ankara'dayım ya arkadaşlarımla buluşup konuşuyorum.
Parasal konular blog yazarı arkadaşım Aydın Özmen nasıl okuyor son durumları bir bakalım, notlarımızı ona gore tutalım...
Hafta içinde tv kanallarının birinde Merkez Bankası eski Başkanı Durmuş Yılmaz, yüksek seyreden döviz kurlarının başladığı noktaya döneceğinden söz etti ve geçmiş dönemleri örnekleyerek bu öngörüsünün destekçisi olarak sundu. Özmen'e 'bu öngörü tutar mı' dedim cevabı netti: "Aynı durumda değiliz. Geçtiğimiz dönemlerde yaşanan hızlı kur artışlarında kısa vadeli faiz oranları ve likidite politikası etkili olarak kullanılmıştı. Bugün ise durum farklı. Başkan faiz silahını kullanmayacağını açıkça belirtiyor ve rezerv harcamaktan çekiniyor. Eski başkan da yeni başkan gibi kurların kendiliğinden düzelmesini bekliyor olmalı."
Bir soru da 'Merkez Bankası'nın enflasyon yıl sonu hedefi 6.2 tutar mı?" şeklindeydi.
Şöyle dedi: "3 Ekim Perşembe günü açıklanan rakamlara gore Eylül ayı Tüketici fiyatları (TÜFE) Ağustos ayına gore yüzde 0,77 arttı. Böylelikle yıllık enflasyon yüzde 7.8 oldu. Yılın bitmesine üç ay kala yıllık enflasyon hedefi aşılmış oldu. Bu ay Kurban Bayramı var. Ayrıca Eylül ayında yüzde 2.28 düşüş gösteren giyim ve ayakkabı fiaytlarının artışa geçme ihtimali yüksek.
Kasım ve Aralık aylarında geçen yılın düşük aylık artışları baz etkisi yaratacağı dikkate alınırsa, Yıllık yüzde 6.2'lik 2013 enflasyon hedefinin tutması için devlet tarafından belirlenen başta akaryakıt olmak üzere mal ve hizmet fiyatlarında artış yapılmaması lazım."
Ankara'nın sonbaharı muhteşemdir. Havalar soğudu ama güneş parlaklığından bir şey kaybetmedi. Havanın ruh halimdeki yansıması olumluydu. İyi ki merak edip sormuşum bence durum ümitsiz değil. Güneşli havalar parlak para politikaları için motive edici olacaktır zannımca.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Işık YARGIN: Ankara etkisi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN