Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Turist sayısı 10 milyonu aştı

Antalya turist sayısında 10 milyonu aştı. İlk kez 2011 yılında 10 milyon turist ağırlayan Antalya'da 10 milyonuncu turiste en erken ulaşılan yıl 2013 oldu

Giriş Tarihi: 8.10.2013
Antalya'ya havayoluyla gelen turist sayısı 10 milyonu aştı. 6 Ekim itibariyle turist sayısı 10 milyon 50 bin oldu. Bunun 9 milyon 933 binlik bölümü Antalya Havalimanı'ndan giriş yaparken, 117 binlik bölümü ise Gazipaşa Havalimanı'nı kullanarak Antalya'ya geldi. Turist sayısında geçen yıla oranla yüzde 8 artış yakalandı.

3. KEZ 10 MİLYONU AŞTIK

DHMİ verilerine göre Antalya ilk kez 10 milyon turist sayısına 2011 yılında ulaşmıştı. 2010 yılında da deniz yolu ile gelen ve İstanbul aktarmalı gelen yolcular ile birlikte 10 milyon rakamı yakalanmıştı. 10 milyonuncu turiste en erken ulaşılan yıl ise 2013 oldu. 2011 yılında 10 milyonuncu turiste 21 Ekim tarihinde ulaşılmıştı. 2012'de ise 10 milyoncu turist 26 Ekim'de karşılanmıştı. 6 Ekim itibariyle 10 milyon barajının aşıldığı 2013 yılında, geçen yılın aynı dönemine oranla sayısal fark ise 700 bini aştı. Rekor seviyede artışla kapanan Eylül ayının ardından, Ekim ayı da yüzleri güldürdü. Ekim ayının ilk 6 günlük döneminde gelen turist sayısı geçen yıla oranla yüzde 27 artarak 325 bini aştı.

ÇORABATIR: BÜYÜK BAŞARI
Akdeniz Turistik Otelciler Birliği (AKTOB) Başkanı Sururi Çorabatır, Antalya'nın sezon başında ve sezon ortasında yaşadığı tüm olumsuzluklara rağmen 10 milyon turist sayısına ulaşmasının büyük başarı olduğunu vurguladı. Türkiye'nin 2023 hedefinin 50 milyon yolcu olduğunu hatırlatan Çorabatır, "Antalya'nın yüzde 30 payını koruduğu takdirde, 15 milyon turist sayısına ulaşması gerekiyor. Durum gösteriyor ki Antalya bu hedefe daha erken ulaşacak" diye konuştu.

REKABET KIZIŞIYOR

Rakip ülkelerin turizme ağırlık vermesi nedeniyle Akdeniz Çanağı'nda rekabetin kızıştığına değinen Çorabatır, "Bu rekabete karşın, Antalya'ya ilgi artarak devam ediyor. Tanıtıma hiç ara vermeden, hizmet kalitemizi düşürmeden, rehavete kapılmadan çalışmalarımıza devam etmemiz gerekiyor" dedi.

TURİZM TÜM YIL YAPILMALI
TÜRSAB
Genel Başkanı Başaran Ulusoy, Fethiye'de turizm ve ilçenin turizm sorunları hakkında bir dizi açıklamalarda bulundu. Ulusoy, SABAH Akdeniz muhabiri Erdoğan Cankuş'un sorularını cevaplandırdı. Ulusoy Fethiye'de kent otellerini arttırarak turizmin 365 gün yapılması gerektiğini söyledi. Ulusoy yaklaşan kurban bayramı nedeniyle Akdeniz ve Güneye yoğun bir talep olduğunu aynı zamanda yurtdışı turlarının da önemli bir orana yükseldiğini belirtti. Ulusoy, "Günümüzde tatilin bir lüks değil, ihtiyaç olduğunu artık hepimiz kabullenmiş durumdayız. Vatandaşlarım artık geziyor, eğleniyor, alışveriş yapıyor" dedi. Ulusoy Kayaköy'ün turizme kazandırılması için yapılan çalışmaları yakından izlediklerini vurguladı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Turist sayısı 10 milyonu aştı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN