Başarı risk alarak geldi

AÜ'de akademik yıl açılışında ilk dersi veren Prof. Dr. Özkan, ilk kol naklini yaparken kalbi durmuş hastanın kollarını alarak mesleğini riske attığını anlattı

Giriş Tarihi: 10.10.2013
Akdeniz Üniversitesi'nde 2013-2014 akademik yılı Atatürk Konferans Salonu'nda gerçekleştirilen törenle başladı. İlk dersi ise Türkiye'nin ilk çift kol, yüz ve dünyada kadavradan ilk rahim naklini gerçekleştiren Prof. Dr. Ömer Özkan verdi. Özkan, "Kompozit Doku Nakilleri, Nereden Nereye…" konulu derste, gerçekleştirdiği nakillerle ilgili süreci anlattı. Toplantıya çift kol nakli yapılan Cihan Topal, Türkiye'nin ilk yüz nakillisi Uğur Acar ve 4. yüz nakilli Turan Çolak da katıldı. Antalya Valisi Sebahattin Öztürk, Akdeniz Üniversitesinin uzuv ve organ naklinde dünyanın en başarılı hastanelerinden biri olduğunu kaydetti.

KALBİ DURDUKTAN SONRA
Öğretim üyelerine ve öğrencilere, kompozit doku nakli sürecini anlatan Prof. Dr. Özkan, kol nakli sırasında tüm kariyerini riske atan bir olayı da salondakilerle paylaştı. Organları bağışlanan Fatih Demirel'in kollarını almadan kalbinin 2 saat önce durduğunu açıklayan Özkan, büyük bir riske girdiğini belirterek, "Riske girip kolları aldık ve nakli başarıyla tamamladık" dedi. Cihan Topal'ın naklin ardından kollarını kullanmaya başladığını belirten Özkan, Topal'ın pazarda alışveriş yaparken çekilen bir fotoğrafını da salondakilerle paylaştı.

'YÜZ NAKLİ HASTALARI İYİ'
Özkan, ilk yüz nakilli Uğur Acar ve 4. yüz nakli yapılan Turan Çolak'ın normal yaşantılarına döndüğünü söyledi. 5. yüz nakli yapılan Recep Sert ile 6. yüz nakilli Salih Üslün'ün ise tedavilerinin hastanede devam ettiğini anlatan Özkan, "Durumları oldukça iyi. Her şey yolunda gidiyor" dedi. Rektör Prof. Dr. İsrafil Kurtcephe ise Özkan ve ekibinin Akdeniz Üniversitesi'nin adını tarihe altın harflerle yazdırdığını belirterek, "Ömer Hoca'ya çift kol naklinden önce, 'Çok büyük bir risk aldık. Başaramazsak neler gelir bunu düşünmek lazım. Akademik unvanınızı ve hürriyetinizi riske atıyorsunuz' dedim. Özkan da bana, 'En büyük hayalim bunu başararak milletimin gönlünde yer almaktır' diye cevap verdi. Bunca başarılı ameliyata imza atarak milletin gönlünde yer etti" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Başarı risk alarak geldi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN