Sahildeki işgallere 'kaldırın' tebligatı

Kıyı denetimlerinin başlamasının üzerinden 20 gün geçerken, Kemer'de yıkım tebligatları peş peşe gelmeye başladı. Lara'da Kasım ayı beklenirken, Belek'te ise denetimler yeni başlayacak

Giriş Tarihi: 11.10.2013
Profesyonel Otel Yöneticileri Derneği'nin (POYD) aylık buluşmasında turizmciler kıyı kenar çizgisi nedeniyle Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile yaşadıkları krizi anlattı. Son olarak Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Yusuf Kadı, SABAH Akdeniz'e yaptığı açıklamalarda, 20 Eylül itibariyle 6 ekiple kıyı denetimine başladıklarını belirterek, "2 ayda sahildeki kaçaklar tespit edilecek. Gelecek turizm sezonuna kadar yıkımlar bitecek" demişti. Kadı'nın açıklamalarının üzerinden henüz 20 gün geçmişken, otelcilerden "Yıkım için tebligatlar gelmeye başladı" isyanı başladı. En az sorun Side ve Alanya bölgesinde yaşanırken, en sorunlu bölge ise Lara.

YIKIM TEBLİGATLARI

Majesty Kemer Beach Ülkay Atmaca, Kemer bölgesinde kıyı kenar çizgisiyle ilgili denetimlerin neredeyse tamamlandığını ve tebligatların ellerine ulaştığını açıkladı. Özellikle Göynük bölgesinde kıyı kenar çizgisinin çok ciddi şekilde uygulanmak istendiğini anlatan Atmaca, "Sabit gölgelik ve şezlong koymak yasak" dedi. Kemer PR Club Hotels Genel Müdürü Şefik Ketrez de yıkımla ilgili tebligatların kendilerine ulaştığını ifade ederek, "15 Ekim'den sonra kıyı kenar çizgisine uymayan yerlerin yıkılması konusunda elimizde tebligatlar var" diye konuştu.

BELEK'TE DENETİM

POYD Başkanı Ali Kızıldağ, kıyı kenar çizgisiyle ilgili sıkıntıların sadece Lara'nın değil artık bütün turizm merkezlerinin sorunu olduğunu vurguladı. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Bodrum'daki gezisi sonrası Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'na verdiği talimatla her yerin inceleme altına alındığını hatırlatan Ali Kızıldağ, "Geçtiğimiz hafta Belek'te bir ekip dolaştı. Tespitler yaptılar, ölçümler yaptılar. Merakla bekliyoruz" diye konuştu.

LARA'DA YİNE YENİDEN
Baia Lara Otel Genel Müdürü Özgür Bayrak ise Lara'da uzun süreden beri kıyı kenar çizgisi ve kıyı kullanımıyla ilgili bir sıkıntı olduğunu hatırlattı. Bu yıl da sorunların devam edeceğini dile getiren Bayrak, "Tahmin ediyorum 12 Kasım'da tekrar, seçimler öncesi bir yıkım kararı gelecek ve yine aynı arbede kış boyunca devam edecek" dedi. Lara'da kıyı şeridinde farklı bir kıyı kenar hesaplaması olduğuna değinen Bayrak, "Çok enteresan bir kıyı kenar çizgisi var orada. Barut Otel'de ilk otel olması sebebiyle daha yüksek, Mardan Palace'a gittiğinizde daha düşük bir kıyı kenar hesaplaması var. Bunlar çok rahatsız edici" dedi.

KAMUSAL SIKI PRES VAR

Turizm sektörü olarak kıyı kenar konusundaki baskıdan ve sıkıntılardan arınamadıklarını ifade eden Kızıldağ, "Önümüzde duran bu destinasyonun yönetilmesine ilişkin o kadar sorun, sıkıntı, proje, strateji varken böyle abuk subuk, onun dokunması, bunun dokunması, oradan gelen bir takım talimatlar, buradan gelen bir takım genelgelerle uğraşıp duruyoruz. İnşallah kamusal bir takım presler durur da biraz kendi işimizi yaparız" dedi.

TURİZMCİNİN ANKARA ÇIKARMASI
KIYI denetimleriyle ilgili yaşanan krizin ardından Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) Başkanı Osman Ayık ile Akdeniz Turistik Otelciler Birliği (AKTOB) Başkanı Sururi Çorabatır ve Antalya'daki otelciler konuyla ilgili Ankara çıkarması yaptı. Antalya heyeti Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar ile Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik'i ziyaret etti. Ziyaretle ilgili konuşan Osman Ayık, "Kıyı kenar çizgisiyle konusunda bir ortak çözüm bulmak istiyoruz. Sayın Başbakanımızın Bodrum ziyaretinden sonra yaşanan kıyı denetimleriyle ilgili Sayın Başbakanımızla da görüşmek istiyoruz" diye konuştu. AKTOB Başkanı Çorabatır ise Bakan Çelik'le, hem 2014 sezonuyla ilgili hazırlıkların, hem de çözülmesi gereken beklentilerle ilgili görüştüklerini açıkladı. Çorabatır, Bakan'ın bayram sonrası Antalya'da turizmcilerle buluşacağını söyledi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Sahildeki işgallere 'kaldırın' tebligatı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN