Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Büyükşehir Yasası ile göçler duracak

Giriş Tarihi: 12.10.2013

Büyükşehir Yasası ile mahalleye dönüşecek köylerde yaşanacak değişime değinen Prof. Dr. Erder, "Köy nostaljisi yapmak doğru değil. Türkiye'nin idari bir reforma ihtiyacı vardı" dedi

Marmara Üniversitesi'nden Prof. Dr. Sema Erder, Antalya Kent Konseyi'nde çalışma gruplarıyla bir araya gelerek, Büyükşehir Yasası ile yaşanacak değişimi anlattı. En büyük değişimin mahalleye dönüşecek köylerde hissedileceğini dile geçiren Erder, çözüm önerisi sunmadan yapılan eleştirilere karşı çıktı. Erder, "Köy nostaljisi yapmak doğru değil. Türkiye'nin idari bir reforma ihtiyacı vardı. Sadece karşı çıkmak olmaz. Yeni öneriler getirilmeli" dedi.

İNTERNET VAR GENÇ YOK
Yaşanan gelişimle birlikte köyle kent arasındaki farkın ortadan kalktığını belirten Sema Erder, "Artık köylü bir toplum değiliz. Toplum yapısı değişti. Bunu yaptığımız alan incelemelerinde de görüyoruz. Akseki'de köylere gittim. İnternet bağlantısı bile vardı. Ancak yaşanan göçler nedeniyle sadece yaşlılar kalmış. Gençler gitmiş" dedi. Erder, bu göç olgusunu değiştirecek düzenlemelere ihtiyaç olduğuna değindi.

RADİKAL BİR DÖNÜŞÜM

Büyükşehir belediyelerinin kurulduğu yerel yönetim reformunun Turgut Özal döneminde yapıldığını hatırlatan Erder, "Nüfusu yoğun olan iller için geliştirildi. Daha önce göç alan illerde uygulanıyordu. Ancak bu kez ilk kez Büyükşehir statüsüne geçen iller arasında kırsal nüfusu fazla olan iller de var. Sistem, göç veren illerde de yaygınlaşıyor. İlk defa kırsal nüfusta uygulanacak. Bu anlamda çok radikal bir dönüşüm" dedi.

KÖYLERİN ORTAK MALLARI

Yeni sistemle ilgili en önemli soru işaretinin köy muhtarlıklarıyla ilgili olduğunu ifade eden Sema Erder, "Muhtarlık kelime anlamıyla özerklik anlamına geliyor. Ama yeni sistemde muhtarların karar alma yetkileri kalkacak. Yetkileri yok, görevleri çok. Adı muhtar ama kendisi değil" dedi. Erder bir diğer en önemli soru işaretinin ise köylerin ortak mallarıyla ilgili olacağını ifade ederek, bu paylaşımlara dikkat çekti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Büyükşehir Yasası ile göçler duracak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN