Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Sentetik gülsuyuna yasaklama girişimi

SABAH Akdeniz'de yayınlanan 'Isparta ayağına kurşun sıkıyor' haberinden sonra ITSO harekete geçti. Sentetik gülsuyu üretimi ve satışının yasaklanması için çalışma başlatıldı

Giriş Tarihi: 13.10.2013
Isparta Ticaret ve Sanayi Odası (ITSO) Meclisi olağan toplantısının gündemini SABAH Akdeniz'de yer alan 'Isparta ayağına kurşun sıkıyor' başlıklı haber oluşturdu. Sütçüler İlçesi Çandır Köyü'nde yapılan Meclis toplantısında, sentetik gülsuyu üretimi masaya yatırıldı.

DÜNYA ÜRETİYOR

Dünya gül çiçeğinin yüzde 65; gülyağının ise yüzde 61'lik kısmını Isparta üretirken, gül suyu için tek bir etkin adım dâhi atılmamış, Isparta'dan gül ürünlerini alıp gül ürünü ile gülsuyu üreten İngiltere 30 ml gül suyunu 17, Japonlar, 250 ml gül suyunu 75, ABD 300 ml gül suyunu 80, Almanya 30 ml gül suyunu 17 eurodan satmaya başlamıştı. Isparta'nın ise buna karşılık gül suyu ihracatı sıfır. Üstüne üstlük sentetik gül suyu üretip kendi ayağına kurşun sıktığı eleştirileri gelmişti. Isparta Ticaret ve Sanayi Odası (ITSO) Meclis toplantısında alınan önemli kararlar arasında, Isparta'nın marka değeri olan gülden elde edilen kozmetik ürünlerinin kaliteli olarak üretilmesi ve satışının geliştirilmesine yönelik çalışmalar da yer alıyor. Özellikle sentetik gülsuyu üretiminin ve satışının engellenmesiyle ilgili kurum ve kuruluşlarla işbirliği yapılmasına karar veren ITSO Meclisi, konuyla ilgili Sağlık Bakanlığı İlaç ve Eczacılık Kurumu ve diğer kurumlarla ile işbirliği yapacak. Yapılan çalışmalar neticesinde kozmetik sektöründe sadece doğal gül suyunun üretim ve satışının yapılması için güç birliği yapılacak.

BAŞKAN BİLGİLENDİRDİ

Meclis toplantısında ITSO Başkanı Şükrü Başdeğirmen, aylık faaliyetleri de değerlendirdi. Geçtiğimiz ay yapılan yurtiçi yurtdışı fuar ve iş gezilerini anlatan Başdeğirmen, odanın faaliyetleriyle ilgili geniş bilgiler verdi. Başkan Başdeğirmen, ITSO'nun Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'ndan talep ettiği gülün süs bitkilerinden çıkarılarak çiftçiye verilen desteklerin artırılmasıyla ilgili Bakanlıktan çıkan olumlu kararı değerlendirerek konunun detaylarını meclis üyeleriyle paylaştı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Sentetik gülsuyuna yasaklama girişimi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN