Evcil hayvanınızı kurban etmeyin

Evlerde beslenen kedi ve köpeklere kurban etinden verilmesinin ölümcül sonuçlara yol açtığı belirtildi

Giriş Tarihi: 15.10.2013
Kurban Bayramı'nın gelmesiyle birlikte evcil hayvan sahiplerine uyarıda bulunan veteriner Barış Ayan, her yıl karşılaştıkları manzaraların bu yıl da tekrarlanmaması için vatandaşlardan bilinçli davranmalarını istedi. Kedi ve köpek besleyenlerin Kurban Bayramı süresince benzer hatalarına düştüklerine dikkat çeken Ayan, "Kurban Bayramı nedeniyle hayvanlarınızın yeme alışkanlıklarını değiştirmeyin" dedi.

PARAZİT OLUŞUMUNA DİKAT
Bayramda kesilen kurbanlık hayvanların sakatat ve etlerinin evcil hayvanlara verilmesinin sağlık sorunlarına yol açacağını belirten Ayan, "Kuru mama ile beslenen bir hayvan bir anda kemik ve çiğ ete döndüğü zaman bünyesi bunu kabul etmiyor ve sindirim sistemi bozuluyor. Özellikle evcil hayvanlara sakatat verilmesi son derece sakıncalı ve yanlış. Bu tür etlerin çiğ olarak verilmesi evcil hayvanlarda parazit oluşumuna ve ishale sebep olur. Parazitler tenya ve şerit oluşmasına sebep olurken hayvanların yanı sıra insanlarda da akciğer ve karaciğerde görülen çinekok parazitlerine yol açar" şeklinde konuştu.

SAKIN KEMİK VERMEYİN
Evcil hayvanlara kemik verilememesi gerektiğinin altını önemle çizen veteriner Barış Ayan, evcil hayvan sahiplerini şu sözlerle uyardı; "Kaburga ve bacak kemikleri parçalandığı zaman neşter gibi keskinleşiyor. Bu parçalar hayvanın boğazının, yemek borusunun ya da bağırsağının kesilmesine yol açıyor. Bu kesikler ölüme varan sonuçlar doğurabilir. . Bu gibi durumlarda hayvan yuttuğu bütün kemiği dışkı yoluyla dışarı atamadığı için operasyonla alınması gerekiyor."

ÇOK İYİ PİŞİRİN

Evcil hayvan sahiplerini bu gibi davranışlar sergilememesi konusunda uyaran Ayan, "Minik dostlarınızı sevindirmek için onların beslenme alışkanlıklarını bozmayın. Eğer et veya sakatat verecekseniz muhakkak çok iyi pişirin. Çiğ et ve kemik kesinlikle vermeyin. Aksi takdirde dostunuzun ciddi sağlık sorunları yaşamasına neden olursunuz" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Evcil hayvanınızı kurban etmeyin
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN