Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Haluk ÜNCEL: Akaydın, yalan rüzgarı ve Kırcami...

Giriş Tarihi: 16.10.2013

Yaklaşık iki yıl önce hazırladığım Kırcami ile ilgili yazı dizisinin sonunda, Büyükşehir Belediyesi'nin bölge halkının isteği doğrultusunda bir plan yapmayacağını öngörmüş ve sudan bahanelerle işi savsaklayarak seçim dönemine kadar getireceğini belirtmiştim.
Ancak Mustafa Akaydın ve şürekasının bu oyununu Ak Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Antalya Milletvekili Menderes Türel bozdu. Bozmakla da kalmadı, Akaydın'ın Kırcamililer için neler düşündüğünü ve bölge halkını adeta cezalandırırcasına, yangından mal kaçırır gibi yaptığı planı da ortaya çıkardı.
Bu konuya tekrar geleceğiz, ama önce şöyle biraz gerilere gidelim ve Türel'in Büyükşehir Belediye Başkanlığı dönemine bir göz atalım. Bilindiği gibi Türel görev süresinde Kırcami için büyük bir uğraş vermiş ve deyimi yerinde ise; yüzmüş yüzmüş ve kuyruğuna gelmişti.
Gerisi; malum CHP zihniyeti sonucu mahkeme safhasına girdi ve yeterli savunma yapılmaması nedeniyle plan yargı tarafından iptal edildi. Uygulanmaz hale getirildi.
Türel, Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimini kaybetti. Ardından Ak Parti Antalya milletvekili seçildi ve Kırcami bölgesinin Antalya'nın merkezinde kalması nedeniyle planlanıyor olmasının ihtiyaç/zaruret olduğunu her platformda belirtmeye devam etti.
Bu dönemde Büyükşehir Belediye Başkanlığı koltuğunda oturan Mustafa Akaydın'ın diline pelesenk ettiği, "Kamu Yararı Kararı ve 100 binlik plan onayı olmadan Kırcami'de plan yapılamaz. Böyle bir husus mümkün değildir" ifadesi üzerine Türel çalışmalarını sürdürdü ve yine o dönemde yaptığı bir basın toplantısında işin takipçisi olacağını ilan etti. …Ve Türel sözünde durdu. Akaydın ne istiyordu? 100 binlik plan… Türel, "Alın size 100 binlik plan" dedi.
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'na planı onaylattı.
Akaydın ne istiyordu? Kamu Yararı Kararı... Türel, "Alın size Kamu Yararı Kararı" dedi. Kamu Yararı Kararı'nı İçişleri Bakanlığı'na onaylattı.
Bunları da Bayram öncesi düzenlediği bir basın toplantısı ile Antalya'ya Kırcami'ye 'bayram müjdesi' olarak açıkladı.
Türel, "Büyükşehir belediyesi tarafından söylenen şuydu: 'Kamu yararı kararı ve 100 binlik plan onayı olmadan Kırcami'de plan yapılamaz. Böyle bir husus mümkün değildir' diye iddiada bulundu. Bizde aksini söyledik.
Dedik ki; 'Önce yüz binlik onay, daha sonrada kamu yararı kararı alınmak durumundadır.
Ortada bir plan olmayınca o plan nasıl kamunun yararına, ya da değildir diyebilirsiniz ki. Biz hep bunu iddia ettik. 'Planı yapsın 2 ay içinde ben derhal Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'ndan 100 binlik plan onayını, hem de İçişleri Bakanlığı'ndan Kamu Yararı Kararı vardır kararı alacağım' dedim. Bu planı yapmak için bu kararlara ihtiyaç yoktur. Meclis plan kararını alır ondan sonra bu kararlar alınır.
Ama bizim bu dediklerimiz kabul edilmedi. 'Kırcami'de plan yapılmaz' diye kamuoyu kandırıldı. Ama zaman yine bizi haklı çıkardı. Plan yapılmaz diyen Akaydın, seçime az bir zaman kala ne hikmetse bu iki karar olmadan planları yaptı. Keşke 4 yıl önce yapsaydı, bu zamana bitmişti. Bu plan bir seçim yatırımı olması gerekiyorsa öyle olsun. Yeter ki mesele çözülsün" dedi.
Türel bu arada çok önemli bir noktaya da değinerek, kararların alınması konusunda Büyükşehir Belediyesi'nin kendilerinden bir ricasının olmadığını kaydetti. Bana göre, bir anlamda Kırcami'nin Akaydın'ın umurunda bile olmadığını kibarca dile getirdi.
Burada da bir parantez açıp sayın Türel'e seslenmek istiyorum "Sayın vekilim bırakın Kırcamiyi, Antalya bile adamın umurunda değil… Geçenlerde ağzından baklayı çıkardı, hayıflandığı şey ne biliyor musunuz? Ağız tadıyla bira festivali Okteberfest'e bile gidemiyormuş… Artık gerisini siz anlayın."
Asıl fecaat ise Akaydın'ın Kırcami için yaptığı planın ta kendisi… Yerimiz doldu, diğer yazıda Akaydın'ın Kırcamiliyi nasıl kandırdığını ve zayiat oranını işleyeceğiz.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Haluk ÜNCEL: Akaydın, yalan rüzgarı ve Kırcami...
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN