Likya Yolu yüzde 20 tahribata uğratılmış

Antalya'da yılda 30 bin turistin ziyaret ettiği Likya Yolu'nu Türk turizmine kazandıran İngiliz araştırmacı ve yazar Kate Clow, yolun yüzde 20'lik bölümünün çok zarar gördüğünü söyledi

Giriş Tarihi: 17.10.2013
İngiliz Kate Clow tarafından 7 yıllık bir çalışma sonucunda Türk turizmine kazandırılan Türkiye'nin ilk uzun yürüyüş parkuru olan Likya Yolu, bugün yılda 30 bin turistin ziyaret ettiği bir çekim merkezi haline dönüştü. 510 kilometrelik yolu Türk turizmine kazandıran Clow, 90'lı yıllarda geldiği Antalya'da böyle bir eksik olduğunu fark edip çalışmalarına başladı.

500 KİLOMETRE

1992 yılında startını verdiği çalışmalarını 1999 yılında tamamlayan Clow, süreci şu şekilde özetledi: "1989 yılında ilk kez Türkiye'ye geldim ve İstanbul'a yerleştim. Kendimi Türk hissediyorum. Daha sonra Antalya'ya yerleşmek istedim ama burada yürüyüş yolu olmadığını fark ettim. Kitap ve haritalar yok, hiçbir şey yok. O nedenle ben de biraz araştırma yapmaya başladım. Köylülerle konuşmaya başladım. Elimizde hiç harita yoktu. O zamanlar her yere yürümem gerekiyordu. 500 kilometrelik bir yürüyüş yolu vardı. Özel bir bankanın açmış olduğu programa müracaat ettim ve onlar bize yardım etti. Böylece Likya yolu hazırlandı."

YÜZDE 20'Sİ ZARAR GÖRDÜ

Türkiye'de 17, Antalya'da ise 2 adet kültür rotası bulunduğunu ifade eden Clow, geçen süre içerisinde Likya yoluna insanlar tarafından zarar verildiğini belirtti. Yolun yüzde 20'lik kısmında tahribat oluştuğunu anlatan Clow, "Yapılması gereken şeyler var. Sahildeki nüfus çok artmıştı. Bu nedenle yeni yollar yapıldı ve maalesef madencilik. Dağlara ve doğaya büyük bir zararı oldu bunların. O nedenle bu sene Likya yolunu temizleme ve

TÜRKLER YENİ KEŞFETTİ
Dünyanın birçok ülkesinden yürüyüşçülerin geldiğini söyleyen Clow, Türklerin özellikle de Antalyalıların bu tarihi değeri 2004 yılından sonra keşfettiğine dikkat çekti. Yolu Türklerin yeni yeni fark ettiğini belirten Clow, "Yolu ziyaret eden turist sayısının tam olarak bilebilmek çok zor. 80 seyahat acentesi turist getiriyor buraya. Yılda 30 bin yürüyüşçü geliyor. Bunların içinde birkaç gün kalanlarda var 1 ay kalanlar ve parkur parkur yürüyüp gidenler var. Almanya, Hollanda, İngiltere, Avusturya. Türkler yeni yürümeye başladı. 2004 yılında önce hiç yürümemişler. Buraya gelen ilk Türkler Amerika'da yaşayan Türkler. Brezilya'da yaşayan Türkler bile gelip bu yolu yürüdü. Antalya'dan da talepler artmaya başladı. Biz Antalyalılar yeni keşfediyoruz" dedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Likya Yolu yüzde 20 tahribata uğratılmış
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN