'Hızlı Tren' teğet geçecek

Giriş Tarihi: 22.10.2013
AK Parti Antalya Milletvekili Sadık Badak, Büyükşehir Belediyesi'nin hızlı tren çelişkisini ve imar planının geçmiş 40 yılını eleştirerek, "Büyükşehir Belediyesinin önerisine göre hızlı tren Antalya'yı teğet geçecek" dedi. Antalya'da son yıllarda giderek artan kent içi trafik sorunu, açılmayan bulvarlar, çarpık planlama, aşırı yoğunlaşan mahalleler hakkında halktan, kamu görevlilerinden ve muhtarlardan gelen yoğun şikayetler üzerine yatırımı beklenen hızlı tren ili ilgili yaptığı araştırma ve istişare sonuçlarını da kamuoyu ile paylaştı.

BÜYÜKŞEHİR PLANDA GİZLEMİŞ

Antalya Büyükşehir Belediyesi tarafından hazırlanan 25 binlik imar planındaki önemli hatalardan birisinin de hızlı tren güzergahı olduğuna dikkat çeken Badak, "Planda, Konya Hızlı Tren girişi Antalya'yı teğet geçerek, Serik'ten Döşemealtı'ya yönlendirilmiştir. Görkemli mimarileriyle otogar ve tren garları, sadece ulaşım için değil otogar ve istasyon caddelerindeki restoranlar, pastaneler, mağazalar, oteller gibi imkanlarla kent merkezinin performansını arttırır, yaşam kültürünü zenginleştirir ve yüksek ticari potansiyel sağlar. Ayrıca bunlar sevinç ve hüznün bir arada yaşandığı medeniyet duraklarıdır. Metropolitan oldukları halde Berlin, Londra, New York ve benzeri kentlerde bile otobüs ve tren garları tam merkezde bulunmakta" dedi.

GEÇ KALMIŞ SAYILMAYIZ

Bu gerçekler ve alınan görüşler ışığında sonuç ve önerileri belirten Badak, "Öncelikle hızlı tren istasyonunu havaalanı hinterlandında planlamalıyız. Turizm taşımacılığında işletme verimliliği açısından da bu gereklidir. Toptancı Hal, Kuzey Çevre Yolu- Kurşunlu kavşağına alınıp, yerine Otogar getirilerek bölgeye Liman'dan ve Lara'dan toplu ulaşım planlanır. Mevcut İmar-Ulaşım durumunun güncel iyileştirmelerine devam etmeliyiz. Büyükşehir Belediyesi'nin Bakanlığa önerdiği Konya Hızlı Trenin kent girişi ve şehirden gizlenmiş istasyondur" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Hızlı Tren' teğet geçecek
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN