Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Eklem ağrıları ihmale gelmez

Giriş Tarihi: 27.10.2013

Medical Park Antalya Hastanesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Merkezi doktorları 40 yaş üzerinde sık görülen kireçlenme konusunda bilgi verdi

Vücudumuzun belli bölgelerinde oluşan eklem hareketleri sırasında ses gelmesine sebep olan kireçlenme, özellikle 40 yaş üzerinde en sık görünen hastalıklardan biri. Hastalığın ileri dönemlerinde eklem hareketlerinde kısıtlılık oluşurken, eklem çevresi kaslarda incelmede görülüyor. Medical Park Antalya Hastane Kompleksi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Merkezi'nden Uzman Dr. Tuğçe Balcı ve Uzman Dr. Selkin Muluk, özellikle 40 yaş üzerinde sık görülen eklem hastalığı kireçlenmenin, yaşa bağlı olarak ilerlediğini söyledi.

AĞRI HAREKETLE BAŞLAR

Eklem ağrısında, tutukluk ve eklem hareketlerinde kısıtlılığın sık yaşandığını söyleyen Uzman Dr. Selkin Muluk, "Ağrı başlangıçta hareketle oluşur istirahatle düzelirken zamanla istirahat sırasında da ağrı oluşur. Sabahları ve uzun süre istitrahatten sonra harekete başlanmak istendiğinde eklem tutukluğu olabilir" dedi.

DOKTOR KONTROLÜ ÖNEMLİ

Fizik tedavi ve rehabilitasyonun amacının lokal veya genel ısı ile eklem kanlanmasını arttırmak, dokuların beslenmesini sağlamak, eklem hareketlerini kontrol eden kasların kuvvetlendirilmesine olanak sağlamak olduğunu belirten Balcı, hekim gözetiminde olmak kaydıyla traksiyon, yüzeysel ve derin sıcak-soğuk uygulamaları ve elektroterapi-hidroterapinin bu amaçlar için kullanıldığını söyledi.

KİREÇLENME NASIL ÖNLENİR?
Kireçlenmenin, fizik tedavi ve rehabilitasyon, ilaçlar ve cerrahi girişimlerle düzeltilebileceğini ifade eden Uzman Dr. Selkin Muluk, hastanın yaşam şekli ve beklentilerinin tedavinin planlanmasında temel unsurların başında geldiğini kaydetti. Şikayetlerin giderilmesi yada azaltılmasının, sonuç olarak hayat kalitesinin arttırılmasının tedavinin ilk kuralı olduğuna vurgu yapan Uzm. Dr. Muluk, hastaların özellikle dikkat etmesi gereken bazı başlıkları sıraladı:
Duruşun düzeltilmesi
Uygun pozisyonda yeterli istirahat
Uygun şekilde planlanmış egzersiz programı
Yardımcı cihaz planlaması
Zayıflama gibi gerekli önlemlerin alınması.

KİLODAN KAÇININ
Kireçlenmenin en çok el, kalça, diz ve omurgalarda görüldüğünü belirten Uzman Dr. Tuğçe Balcı, "Kireçlenmenin nedenleri arasında, fazla kilolar, ailesel yatkınlıklar, doğumsal kalça çıkığı, perthes hastalığı, bacak boyu farklılıkları ve daha önce geçirilmiş anflamatuar eklem hastalıkları, koksartroza yer alır" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Eklem ağrıları ihmale gelmez
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN