Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Antalya simgesini arıyor

Antalya, Expo ile kavuşacağı simge yapısını bekliyor. Gözler daha önce yapılan botanik temalı 'Expo'lara çevrilirken, en unutulmaz yapılar arasında Almanya ve Avusturya'daki eserler yer aldı

Giriş Tarihi: 29.10.2013
Türkiye'nin ilk Expo'suna 2016'da ev sahipliği yapacak Antalya, simge yapısını bekliyor. Antalya Expo 2016'nın projesi tamamlanırken, Expo'nun simgesi olacak anıtsal kule ise yarışmayla belirlenecek. Alt yapı çalışması başlanan ve proje ihalesi yapılan Expo'da, kule projesi yarışmasının da sonuçlanmasıyla uygulama aşamasına geçilecek. Yarışma takvimi ise henüz açıklanmadı. Simgesel yapı konusu gündeme gelince, gözler bundan önce yapılan botanik temalı Expolara çevriliyor.

19 EXPO'DA 2 UNUTULMAZ KULE

Uluslararası Bahçe Bitkileri Üreticileri Birliği (AIHP) ile birlikte fuarın yetkili kurumlarından Uluslararası Sergiler Bürosu (BIE) verilerine göre 1960-2012 tarihleri arasında botanik temalı 19 Expo gerçekleşti. Bu Expolar arasında en unutulmaz simgesel yapılar ise Rotterdam'ın 107 metrelik Euromast Tower'ı, Viyana'nın 252 metrelik Danube Tower'ı.

HALA KENTİN CAZİBE MERKEZLERİ

Hollanda Rotterdam'da 26 Mart ve 25 Eylül 1960 tarihleri arasında gerçekleşen botanik temalı Expo için yapılan Euromast Tower, hala kentin cazibe merkezleri arasında yer alıyor. Ayrıca 30 metrelik bir teleferiğin de yer aldığı Rotterdam Exposu açık olduğu 6 aylık sürede 3 milyon kişi tarafından ziyaret edildi.

YÜKSEKLİK REKORU

Avusturya Viyana'da 16 Nisan ve 11 Ekim 1964 tarihleri arasında gerçekleşen Expo'nun simgesel yapısı Danube Tower, hala dünyanın en önemli kuleleri arasında gösteriliyor. Açık olduğu dönemde, Danube Tower'ın bulunduğu Expo da 2 milyon 115 bin ziyaretçi çekti. Ancak neredeyse 50 yıldır açık olan kule, hala her yıl binlerce ziyaretçi çekiyor.

EN BÜYÜK YAŞAM KULESİ

Osaka 1990 Exposunun 80 metre uzunluğundaki Yaşam Kulesi de akıl- da kalan bir diğer simge yapı. Ancak anıtsal yapıların kule olması zorunluluğu da yok. En ilgi çekici anıtsal yapıların arasında Kanada Montreal 1980 Exposunun Montreal Biosphere yapısı yer alıyor. World Expo 1967 için yapılan Biosphere yapısı, 1980 Exposunun da simgesi oldu.

UNUTULMAZ YAPILAR

Unutulmaz yapılar arasında 2003 Rostok Exposunda yer alan 52 metre uzunluğu ve 14 metre yüksekliği ile dünyanın en büyük yaşayan kubbesi Weidendom da yer alıyor. Ayrıca yine Almanya'da Münih 1983 Exposu'nda heykeltıraş Peter Kluska'nın Heart of IGA yapısı ile 2002 Hollanda Haarlemmermeer Exposu'nun Büyük Spotters Tepesi de en gözde Expo yapıları arasında yer alıyor.

SİMGE THE BEATLES'TAN

Bir diğer farklı yapı ise Liverpool 1984 Exposunun simgesi. Liverpool çıkışlı efsane grup The Beatles'in şarkısına ithafen yapılan The Yellow Submarine (Sarı Denizaltı) yapısı, bugün Lİverpool Havalimanı'nda yer alıyor. Ayrıca Amsterdam'da 1982'de gerçekleşen Expo'nun simgesi Eğrelti Otu Bahçesi olurken, 1999 yılında Kunming Çin'de gerçekleşen Expo'nun simgesi de Bonsai Bahçesi oldu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Antalya simgesini arıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN