Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Gül ihracatına darbe

Giriş Tarihi: 30.10.2013
Dünya gül yağı üretiminde lider konumda olan Türkiye, aynı başarıyı pazarlamada sağlayamaz hale geldi ve en büyük rakibi Bulgaristan'ın gerisine düştü. Isparta Ticaret Borsası Meclis Başkan Vekili Mehmet Ali Doğan, Bulgaristan'da verilen yakıt desteğinden dolayı Bulgarların Avrupa'ya gülyağını Türkiye'den 1000 Eurıo eksik teklif ettiklerini ileri sürdü.

REKABET SIKINTI VAR

Isparta Ticaret Borsası Meclis Başkan Vekili ve gülyağı ve lavanta çiçeği üreticisi Doğan, sektörde yaşanan sıkıntıları dile getirdi. Bulgaristan'la dünya pazarında rekabet etmekte büyük zorluklar yaşadıklarını ifade eden Doğan, bunun en büyük sebebinin Bulgaristan'ın üreticisini desteklemesi olduğunu söyledi. 1985 yılından bu yana gülyağı konusuyla ilgilendiğini 2011'de OSB'den yer alarak fabrikasını oraya taşıdığını belirten Doğan, '"Gülyağı ihracatını Fransa'ya yapıyorum. Kekik ve lavantayı da iç piyasada İstanbul'daki tüccar arkadaşlara veriyorum. Gülyağı konusunda sanayicilerimizin sıkıntıları var. Bulgaristan'da devlet sanayicilerin yakıt parasını destekliyormuş. Bu yüzden Avrupa'ya gülyağını bizden 1000 Euro eksik teklif ediyorlar" dedi.

ÖNCELİK ONLARA VERİLDİ
Doğan, "Böyle olunca biz Avrupa'ya gülyağını satmakta zorlanıyoruz. Önce Bulgaristan'ın yağını alıyorlar, ihtiyaç olursa Isparta'dan yağ almaya çalışıyorlar'" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Gül ihracatına darbe
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN