Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Unutulmuş oyunlar Expo'da oynanacak

Uzun Eşek, Mendil Kapmaca, Çelikçomak, Yağ Satarım, Birdir Bir ve daha birçok oyun, EXPO 2016 Antalya sayesinde dünya çocuklarıyla buluşacak. Tanıtmlarda çocuk oyunlarına da ağırlık verilecek

Giriş Tarihi: 30.10.2013
EXPO 2016 Antalya, eskiden çocukların oynadığı fakat son yıllarda unutulmaya yüz tutmuş oyunları gün yüzüne çıkaracak. Uzun Eşek, Mendil Kapmaca, Çelikçomak, Yağ Satarım, Birdir Bir, Sek Sek, Üç Taş ve daha birçok oyun, EXPO 2016 Antalya sayesinde dünya çocukları ile buluşacak. EXPO 2016 Antalya Ajansı, Çocuk Oyunları ve Spor Kulüpleri Konfederasyonu ile görüşerek, unutulmaya yüz tutmuş oyunları EXPO 2016 Antalya'da dünya çocukları ile buluşturma yönünde çalışmalara başladı. Çocuk Oyunları ve Spor Kulüpleri Konfederasyonu yöneticisi ve Çelikçomak Federasyonu Genel Başkanı Tamer Tunç, EXPO 2016 Antalya Ajansı'nı ziyaret ederek, Genel Sekreter Selami Gülay ile görüştü. Türk kültüründe yer alan fakat unutulmaya yüz tutmuş 3 bin dolayında çocuk oyunu belirlediklerini ve bunlardan 387'sini günümüze uyarladıklarını belirten Tunç, Konfederasyon olarak yapılan çalışmalar hakkında bilgi verdi.

ÇOCUKLAR OYUNLA BÜYÜR
2010 yılından itibaren bu oyunları dünya ile buluşturmayı amaçladıklarını belirten Tunç, "Çocuk Oyunla Büyür" sloganı ile apartmanlar arasına sıkışan çocuklara kültürümüzü öğretmeye çalıştıklarını söyledi. Tunç, bu amaçla 26 Avrupa ülkesi ve Türkiye'nin her bölgesinde turnuvalar düzenlediklerini ifade etti. EXPO 2016 Antalya'nın temasının "Çiçek ve Çocuk" olduğunu hatırlatan EXPO 2016 Antalya Ajansı Genel Sekreteri Selami Gülay, "Temamıza çok uygun bir çalışma. Dünya çocuklarını buluşturacağımız EXPO 2016 Antalya'da, kültürümüzde yer almış bu oyunları sahneleyebiliriz. Buraya gelen gerek yabancı gerekse Türk çocuklar, hem bu oyunları öğrenmiş, hem de keyifli zaman geçirmiş olabilir" diye konuştu.

OYUNLAR HATIRLANACAK

Gülay, "Alanda uygulanabilecek oyunların tespit edelim. Bu oyunları tek bir noktada mı, yoksa alanının çeşitli yerlerinde mi oynanacağı üzerinde çalışalım. Unutulmaya yüz tutmuş bu oyunlar, EXPO 2016 Antalya'ya ziyarete gelecek çocuklar için farklı bir eğlence imkanı sunacaktır. Ancak bunu bir yarışma gibi değil, bir eğlence olarak sunmamız gerekir" diye konuştu. EXPO 2016 Antalya'nın yurtiçi ve yurtdışında tanıtımına için 2016 yılına kadar Çocuk Oyunları ve Spor Kulüpleri Konfederasyonu'nun yapacağı etkinliklerde ortak hareket edilmesi kararı alındı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Unutulmuş oyunlar Expo'da oynanacak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN