Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Küçük kütüphaneler okurların hizmetinde

Vatandaşın yoğunlukta olduğu noktalara koyulacak küçük kütüphanelerden ücretsiz alınacak kitaplar, okunduktan sonra istenilen noktaya bırakılacak. Uygulama Türkiye'de ilk

Giriş Tarihi: 31.10.2013
Türkiye'nin en fazla kitap okunan illerin başında gelen Antalya'da, başta otobüs durakları olmak üzere kalabalık noktalara koyulacak kütüphanelerle ücretsiz kitap okuma olanağı sağlandı. Büyükşehir Belediyesi, Bahçe Kafe, Gelişim Sanat ve ANSAN'ın ortaklaşa hazırladıkları 'Antalya'da kitaplar doluşuyor' adlı projeyle, önce otobüs ve tramvay duraklarına küçük kütüphaneler eklendi. İleri aşamalarda AKM, Karaalioğlu Parkı gibi yerlere de 10-15 kitap alan kütüphaneler kurulacak.

VATANDAŞIN İNİSİYATİFİNDE

Durak kütüphanesinde vatandaşların, kitaplarla ilgili istediği tasarrufu yapabilme özgürlüğü verildi. Kitapları ister yolculuk sırasında, isterlerse evlerinde okuyabilecekler. Okumak ya da başka amaçla raflardan alınacak kitapların çok daha fazlasının raflara geri döneceğine inandıklarını belirten Başkan Mustafa Akaydın, bu durumda da projenin diğer etaplarının devreye gireceğini söyledi. Kitapları vatandaşın inisiyatifine bırakmanın topluma olan inançlarını gösterdiğini belirten Akaydın, dünyada 'Book Crossing' adıyla süren projenin Türkiye'de ilk kez Antalya'da yapmaktan dolayı mutlu olduklarını söyledi. Öte yandan Batı Çevre Yolu'nun imara açılmasının namus meselesi olduğunu belirten Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Akaydın, kamulaştırma yapılması için direnilmesi gerektiğini söyledi.

ÇÖZÜM KARAYOLLARI'NDA
Antalya'nın nüfusunun 4,5 milyona çıktığında yetecek kadar konut alanı olduğunu vurgulayan Akaydın, 18 milyon TL'lik kamulaştırmayı Karayolları'nın yapmasıyla sorunun çözümlenebileceğini söyledi. Akaydın, "Antalya'nın Gezi ruhuyla direnmesi lazım. Çok büyük tahrik var. Marmaray'ı, Karadeniz sahil yolunu kamulaştıran Karayolları'nın Batı Çevre Yolu için de 18 milyon TL'yi bulamaması inandırıcı değil. Bu Antalya için bir namus meselesidir. Namusumuzu taciz ediyorlar şu anda" dedi. Kırcami konusunun da 30 yıldır çözülmeyen bir siyasi malzeme olduğunu söyleyen Akaydın, daha önce söyledikleri gibi Kamu Yararı Kararının seçime 3 gün kala çıkartıldığını söyledi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Küçük kütüphaneler okurların hizmetinde
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN