Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Konut satışında rekorlar kırıldı

ATSO Başkanı Budak, Antalya'da 2013'te konut satışında rekorların kırıldığını, 9 ayda geçen yılın tümüne oranla 10 bin artış olduğunu söyledi

Giriş Tarihi: 1.11.2013
Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Başkanı Çetin Osman Budak, Antalya'da 2013 yılında konut satışında rekor kırıldığını açıkladı. Kredi kullanımının Türkiye ortalamasının üzerinde arttığını belirten Budak, bu kredi- nin hem konut satışını hem de dayanıklı mal tüketimini desteklediğini kaydetti.

10 BİN FAZLA KONUT SATILDI

Bu yıl geçen yıla göre Türkiye kredi kullanımının yüzde 29 arttığını ifade eden Budak, "Antalya'da ise kredi kullanımında yüzde 34'e yakın artış gerçekleşti. Geçen yıl 24 milyar olan kredi hacmimiz 32 milyara çıktı" dedi. Budak konut satışında yılın ilk 9 ayında, geçen yıla oranla satışlarda 10 bin konut fazla satıldı.

YÜZDE 28 ARTIŞ

Antalya'da 2008 yılında 24 bin 800 olan konut satışı rakamının, 2012 yılında 34 bin 500'e ulaştığını hatırlatan Başkan Budak, "Bu yıl ilk 9 aylık dönemde konut satışı 44 bin 140'a ulaştı. Şimdiden geçen yıla oranla konut satışlarında yüzde 28 artış yaşandı" dedi. Budak konut satışındaki artışın birçok sektörde de canlanma yarattığını sözlerine ekledi.

GELECEK YIL DÜŞECEK

Türkiye'nin yeni dönemde büyüme hedefinin iç tüketimle değil ihracatla olduğunu hatırlatan Budak, "Şimdi kredi kullanımına, kredi kartı kullanımına ve kartla taksitli satışlara sınır geliyor, dolayısıyla bu sınırlamalar gelirse iç piyasada bu yılı arayabiliriz" dedi. Budak gelecek yıl faiz artışının da gündeme geleceğini belirterek, dövizle çalışan şirketleri "ateşle oynamayın" sözleriyle uyardı.

VERGİ TAHSİLATI

Başkan Budak, "Antalya olarak 9 ayda vergi gelirimiz yüzde 14 arttı, Türkiye genelinde ise artış yüzde 19. KDV, ÖTV tahsilatı artışı Antalya'da yüzde 12, Türkiye'de yüzde 20'nin üzerinde" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Konut satışında rekorlar kırıldı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN