Türkiye'nin en iyi haber sitesi

YAPEX'te kültür öne çıktı

İnşaat sektörünü güncelleyen fuar YAPEX'te bu yıl, kültür varlıklarını koruma ve kentlilik bilincine katkı öne çıkartıldı

Giriş Tarihi: 1.11.2013
İnşaat sektörünün son teknoloji ürünlerini buluşturan 21'inci YAPEX Yapı ve Restorasyon Fuarı bünyesindeki Restorasyon, Renovasyon ve Kültür Mirasını Koruma Fuarı, katılımcılarda kültür varlıklarını koruma ve bu varlıkların kentlere olan katkılarının öne çıkmasını sağladı. Açılış konuşmalarında kentsel yaşamda doğru bilinenlerin uygulanılmadığından yakınılarak, tarihsel önemi olan varlıkların korunmasının çok da zor olmadığına işaret edildi.

KÜLTÜRÜ YEREL YÖNETSİN
ÇEKÜL Vakfı Başkanı Prof. Dr. Metin Sözen, kültür önceliği olmayan hiçbir yatırımın kalıcı olmayacağını dile getirdi. Kültüre dayanan ülkelerin ekonomilerinin de, dış ilişkilerinin de çok daha kalıcı olacağını ifade eden Prof. Sözen, kültür varlıklarının yerel yönetim odaklı yapılması gerektiğinin altını çizdi. Röleve ve Anıtlar toplantısını bu fuar tarihinde yaptıklarını belirten Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdür Yardımcısı Mustafa Bozdemir, kültür varlıklarını korumakta artık çok daha duyarlı hale gelindiğini söyledi.

ÇOK KORUMADAN YANAYIM
Bu tür etkinliklere katılmaktan dolayı büyük zevk aldığını ifade eden Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Akaydın ise, koruma- kullanma dengesinde her zaman koruma tarafında olan bir başkan olduğunu ve bu yüzden gelen baskılara direnmeye çalıştığını belirterek, son yıllarda Türkiye'de koruma konusunda bilinçlilik kazanmada önemli ilerlemeler gördüğünü söyledi.
BUGÜN NELER OLDU
İLİŞKİLİ HABERLER
ARKADAŞINA GÖNDER
YAPEX'te kültür öne çıktı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN