Büyükşehir'i güneş çarptı

Giriş Tarihi: 2.11.2013

Güneş enerjisini otobüs durakları ve aydınlatmalarda kulanan Antalya Büyükşehir Belediyesi'ne, lisanssız üretim yaptığı gerekçesiyle AKEDAŞ tarafından uyarı yapıldı

Türkiye'de ilk kez güneş enerjisini kamu yararına kullanan Büyükşehir Belediyesi'ne, lisanssız üretim yaptığı gerekçesiyle Akdeniz Elektrik Dağıtım Anonim Şirketi Kayıp Kaçak Direktörlüğü'nden elektrik bağlantılarının kesilmesi için yazı gönderildi. Dolayısıyla Belediye, kaçak elektrik kullanan devlet kurumu olarak tarihe geçti.

VATANDAŞ İHBAR ETTİ

Hasan Yiğit adlı vatandaş, Yener Ulusoy Bulvarı, Öğretmen Evi karşısı, Tarık Akıltopu Caddesi ve Cumhuriyet Meydanı'ndaki otobüs duraklarında EPDK şartlarının yeri getirilmeden kaçak elektrik kullanıldığı yönünde AKEDAŞ'a ihbar dilekçesi gönderdi. Durakları inceleyen AKEDAŞ, güneş enerjisi ile üretilen elektriğin EPDK şartlarının yerine getirilene kadar güneş enerji sistemi üzerinden üretim yapılmasının durdurulması ve bağlantılarının kesilmesi gerektiğini belediyeye bildirildi.

30 DURAK OLUNCA

Duraklarda yaklaşık 1 yıldır güneş enerjisinden elektrik kullandıklarını belirten Büyükşehir Belediyesi Güneş Enerjisi Koordinatörü Engin Eraslan, gerekli lisans alımı başvurusu kabulünün 20 gün önce başlatıldığını söyledi. İstedikleri halde başvuruların alınmaması üzerine üretimi devam ettirdiklerini açıklayan Eraslan, şu anda 25 güneş enerjisi üreten durakları olduğunu, bu sayı 30 olduğunda Güneş Ev ile birlikte lisans alımı için başvuracaklarını söyledi. AKEDAŞ'ın yaptıkları güneş enerjisi yatırımlarından haberdar olduğunu ifade eden Eraslan, tek tek başvuru yapmaktansa, bütün yatırımların tamamlanmasını beklemeyi kararlaştırıldığını söyledi. AKEDAŞ'ın şikayet edilmesi nedeniyle prosedür gereği bu yazıyı kendilerine ilettiğini belirten Eraslan, "AKEDAŞ bu yazısıyla güneşten ürettiğimiz elektriği kendilerine satmamız gerektiğini söylüyor. Duraklarda güneşten üretilen elektrik, ihtiyacın en fazla yüzde 60'ını karşılar. Kalanını normal faturalı şebekeden alıyoruz. Kaçak elektrik kullanmamız söz konusu değil" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Büyükşehir'i güneş çarptı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN