Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Nakilde bilinmeyenler

Medical Park Antalya Hastane Kompeksi Organ Nakli Bölüm Başkanı Prof. Alper Demirbaş böbrek nakliyle ilgili en çok sorulan soruların yanıtlarını verdi ve bilinmeyenlere ışık tuttu

Giriş Tarihi: 3.11.2013
Prof. Alper Demirbaş, böbrek nakillerinin nasıl yapıldığını, nelere dikkat edildiğini ve Etik Kurul onayı hakkında çok sorulan soruların yanıtlarını verdi:

BÖBREK NAKLİ NEDİR?
Böbrek naklini, canlı ya da ölmüş birinden alınan böbreğin, böbrek yetmezliği olan bir hastaya nakledilmesi olarak özetleyebiliriz. Bu ameliyattan sonra hasta bazı ilaçlar kullanır ve normal hayatlarına devam eder. Yani eskisi gibi çalışabilirler, kadınlar çocuk doğurabilirler, ancak en önemlisi nakille birlikte 'hastaların yaşam süresi uzar'.

AVANTAJLARI NELER?

Hiç şüphesiz son dönem böbrek hastaları için böbrek nakli en iyi tedavi yöntemidir. Diyaliz yöntemleri en iyi şartlarda sağlıklı bir insanın yaptığı işin yüzde 5'ini yapabilir. Başarıyla nakledilen böbrek ise bunun 10 katını (sağlıklı bir insanın her iki böbreğinin yaptığı işin yüzde 50'si) sağlar. Naklin, en büyük yararlardan biri diyalizden kurtulmaktır.

ÇAPRAZ NAKİL NEDİR?
Yakınlarından kan grubu uyumlu vericileri olmayan hastalara uygulanan bir yöntemdir. Kan grubu uymadığı halde yakınına böbrek vermek isteyen çiftler, organ nakli merkezinde doku uyumları göz önüne alınarak çapraz nakle hazırlanır. Örneğin kan grubu A olan bir alıcının, kan grubu B olan yakını, böbreğini kan grubu B olan başka bir hastaya verirken, ikinci hastanın kan grubu A olan vericisi de böbreğini ilk hastaya verir. Kan grubu 0 veya AB olan hastaların çapraz nakil olma şansı daha düşüktür. Sonuçta çapraz nakillerdeki vericiler de akraba olmadığından her iki çiftin etik kurul onayı alması zorunludur.

ETİK KURUL

Sağlık Bakanlığı tarafından canlıdan organ ve doku nakillerinin denetiminin kolaylaştırılması amacı ile 'Ulusal Organ ve Doku Nakli Koordinasyon Sistemi' yönergesinin 7. bendinde yapılan değişiklik, 28.06.2004 tarih ve 4690 sayılı onay ile yürürlüğe girmiştir. Buna göre; canlıdan organ ve doku nakli, alıcının dördüncü dereceye kadar kan hısımlarından ve kayın hısımlarından yapılabilecektir. Bu kapsam dışında kalan organ ve doku verici adayların durumları, Yerel Etik Kurul tarafından değerlendirilir. Dördüncü derece hısımlık bağı ile ilgili olarak Medeni kanunun 17. Maddesinde, 'kan hısımlığının derecesi, hısımları birbirine bağlayan doğum sayısıyla belli olur' denmektedir. Buna göre; kan hısımlığında kişinin akrabalık derecelerine göre; 1. derece akrabaları: Annesibabası, çocuğu, 2. derece akrabaları: Kardeşi-dedesi-ninesi-torunu, 3. derece akrabaları: Amcası- halası-dayısı-teyzesiyeğeni (kardeş çocuğu), 4. derece akrabaları: 3.derecedekilerin çocuklarıdır. Kayın hısımlığında ise kişinin eş tarafından akrabaları aynı şekilde derecelendirilmektedir.

DOKU UYUMSUZ BÖBREK NAKİLLERİ
Böbrek nakli dendiği an akla 'doku uyumu' gelir. Organ naklinde doku uyumuna sadece böbrek naklinde bakılır. Yani ne pankreas, ne karaciğer, ne kalp, ne ince bağırsakta doku uyumuna bakılmaz. Doku uyumu, kan grubu gibidir. Her insanın doğal olarak 6 doku grubu vardır. Dokuların üçünü anneden, üçünü de babadan alırız. Yani genellikle doku uyumumuz annemizle yüzde 50, babamızla yüzde 50'dir. Kardeşlerle bu oran daha yüksek olabilir ya da daha az olabilir. Hatta bazı kardeşler arasındaki doku uyumu yüzde 100 yani altıda altı olabilir. Çağdaş uygulamalarda doku uyumu sorunu büyük ölçüde ortadan kalkmıştır.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Nakilde bilinmeyenler
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN