Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Unutkanlık ve demans

Giriş Tarihi: 3.11.2013

Medical Park Antalya Hastane Kompleksi Nöroloji Bölümü'nden Uzm. Dr. Ayşenur Durna 'Unutkanlık' hakkında önemli bilgiler verdi

Uzm. Dr. Ayşenur Durna, unutkanlığın kişinin günlük aktüvetelerinde aksamalar yaratan beynin bellek depolama bölümündeki bozukluk sonucu ortaya çıkan bir problem olduğunu belirterek şunları söyledi: "Unutkanlık bir hastalık değildir ama hastalığın belirtisi olabilir. Kişiler yaşlandıkça ortaya çıkan unutkanlık eğer ılımlı derecede ise ve ilerleyici seyir göstermiyorsa sorun oluşturmaz. Yaşa bağlı olan bu unutkanlık takip gerektirir. Ancak ilerleyici bir durum almışsa önemli hastalıkların habercisi olabilir. Yaşlılıktaki her türlü unutkanlık bir uzman tarafından değerlendirilmelidir. Çünkü hafızada hafif bozuklukla başlayan problemler demans-bunamanın habercisi olabilir."

Demans-bunama

Daha önce normal sosyal ve entelektüel yaşantısını sürdüren bir insanın bu yeteneklerinin kaybına ve çevre ile olan ilişkilerinin bozulmasına demans denir. Genel olarak 60-65 yaş üzerinde ortaya çıkar ve beynin günlük bilgi birikimi, kişinin davranışları ve sosyal aktivitelerinde ilerleyici bozuklukla karakterizedir. En belirgin şekilde unutkanlık olmak üzere daha sonra bu durumun üstüne dil , konuşma, yönelim, anlama, kendini ifade edebilme bozuklukları , davaranış değişiklikleri ve en sonunda kendi kenidini idare edememe şeklinde ilerleme gösterir. Kişi keni başına yemek yiyemez, yıkanamaz, normal günlük işlerini yapamaz hale gelebilir. Demans 65 yaş üzeri insanların yaklaşık yüzde 15'inde gözlenir. Yaşla birlikte görülme sıklığı artar. Yaşam sürelerinin daha uzun olması nedeniyle kadın cinsiyette görülme sıklığı daha fazladır. Alzheimer hastalığı demans sebepleri arasında en sık rastlanan gruptur.

Korunmak için neler yapılabilir
Erken dönemde tanı ve tedavi daha iyi sonuçlar verebilmektedir. Unutkanlık ve bellek bozukluklarımız varsa geçer, yaşlılıktandır veya bir şey olmaz demeden önce doktor kontrolünden geçmek önemlidir. Bunun dışında genel sağlığa dikkat etmeli, düzenli sosyal ve fiziksel aktivitelerde bulunulmalıdır. Hobi edinerek zaman geçirilmeli, insanlardan uzak yaşamamalıdır. Özellikle sistemik hastalıklar olan yüksek tansiyon, diabet, kalp hastalıklarından korunmalı ve varsa düzenli takip ve tedavi edilmelidir. Psikolojik yapımızın sağlıklı ve düzenli çalıştığından emin olunmalıdır. Unutulmamalıdır ki yaşam bir farkındalıktır.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Unutkanlık ve demans
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN