Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Futbol turizmi turnuva istiyor

Spor Turizmi Birliği Başkanı Ferit Turgut, önemli Avrupa takımlarının kampa gelmesi için bir turnuvanın şart olduğunu belirterek "Tanıtım bütçesinden turnuvaya kaynak ayrılmalı, bu çok önemli" diye konuştu

Giriş Tarihi: 5.11.2013
Spor Turizmi Birliği Derneği Başkanı Ferit Turgut, futbol turizminin gelişmesi için turnuvaya ihtiyaç olduğunu açıkladı. Dünya standartlarında 150 futbol sahasının olduğu Antalya'da geçen yıl futbol takımlarının kamp dönemlerinde bin 300 kamp gerçekleştirdiğini açıklayan Turgut, "Son iki yıldır gerçek anlamlarıyla turnuva yapılmıyor. Bu nedenle büyük takımları rakiplere kaptırıyoruz. Kamp sayısı düşmüyor ancak kaliteli ve reytingi yüksek takımları getiremiyoruz" diye konuştu. Büyük takımların gelmeden önce ilk olarak turnuvayı sorduğunu anlatan Turgut, "Turnuva konusu otel ve fiyat konularından bile öncelikli. Turnuva futbol takımları için kendini deneme platformu. Antrenörler çok önem veriyor. 3 gün antrenman, 4'üncü gün maç şeklinde yapılıyor" dedi. Turgut, Almanya'da Bundesliga'nın ilk 6 takımının ve Rusya'nın ilk 3-4 takımının bu nedenle Antalya'ya gelmediğini söyledi.

PORTEKİZ ÖRNEĞİ

Rakip ülkelerin ise önemli turnuvalar yaptıklarını anlatan Ferit Turgut, "İspanya ve Dubai zaten turnuva yapıyordu. Portekiz de başladı. Portekiz futbol turizminde bitmiş bir destinasyondu, tekrar turnuvayla bize rakip oldu. Üç yıldır turnuva yapıyor. Eski günlere döndü. Portekiz, İspanya ilebirlikte önemli Rus ve Avrupalı takımları çekiyorlar. Güney Kıbrıs'ın bile politikası var. Reytingi yüksek takımları çekmek için devlet destek veriyor. Milli takımlara sponsor oluyorlar" diye konuştu.

FUAR DESTEĞİ VERİLSİN
konusunda devlet desteğinin de sağlanması gerektiğini savunan Turgut, "Rakiplerimiz bu turnuvaları devlet desteği ile yapılıyor. Fuarda tanıtma için Kültür ve Turizm Bakanlığı büyük bir bütçe ayırıyor. Bu kaynağın turnuva için de kullanılması lazım. Bu turnuvalar fuarlardan daha önemli. Futbol çok önemli bir tanıtım enstrümanı. 100 bin 200 bin dolar para harcanarak stand kiralamanın yanı sıra böyle çalışmalar olmalı" dedi. Turgut, Tanıtım A.Ş. ile de iletişime geçtiklerini, bu konuda destek beklediklerini söyledi.

TURNUVADA ZAMANLAMA ÖNEMLİ
Ferit Turgut, yapılacak turnuvanın önceden planlanması gerektiğinin altını çizdi. Avrupa'da Ocak, Rusya ve doğusunda ise Şubat ve Mart aylarında kamp döneminin gerçekleştiğini hatırlatan Turgut, "Turnuvaların Ağustos ve Eylül aylarında duyurulması lazım. Yoksa bir hafta içerisinde organize edilen turnuvaların katkısı yok" dedi.


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Futbol turizmi turnuva istiyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN