Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Antalya'nın karnesi iyi

Giriş Tarihi: 6.11.2013

Batı Akdeniz'de aylık ve yıllık bazda enflasyon Türkiye ortalamasının altında kaldı. Zam şampiyonu domates olurken, harcama grubunda ise zirvede giyim ve ayakkabı yer aldı

Batı Akdeniz Bölgesi'nde tüketici enflasyonu aylık bazda yüzde 1.67, Ocak-Ekim döneminde yüzde 7.26 ve yıllık bazda ise yüzde 7.44 seviyesinde gerçekleşti. Bölgede aylık ve yıllık bazda enflasyon, Türkiye ortalamasının altında kaldı. Ancak on aylık dönemde ise bölgede tüketici enflasyonu ortalamanın üzerinde arttı. Batı Akdeniz Bölgesi, 26 bölge arasında aylık bazda 17'nci, on aylık bazda 7'nci ve yıllık bazda 18'inci sırada yer aldı.

ZAM ŞAMPİYONU DOMATES

Antalya Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Çetin Osman Budak, Batı Akdeniz Bölgesi'nde en yüksek artışın yaşandığı harcama grubunun yüzde 8.29 ile giyim ve ayakkabı olduğunu açıkladı. Budak, "Bu grubu sırasıyla yüzde 3.18 ile gıda ve alkolsüz içecekler ve yüzde 3.16 ile eğlence ve kültür grupları izledi" dedi. Budak, Türkiye genelinde tüketici fiyat endeksinde aylık olarak en yüksek artışın ise yüzde 62.29 ile domates olduğunu kaydetti.

5 YILDA ARTIŞ YÜZDE 22

Antalya Ticaret Borsası ve Batı Akdeniz Ekonomisini Geliştirme Vakfı Başkanı Ali Çandır ise son 5 yıllık artışı masaya yatırdı. Çandır, "Takip ettiğimiz harcama kalemlerini son 5 yıl için incelediğimizde, enflasyon sepetinin yüzde 60'ını oluşturan gıda, ulaştırma ve konut harcama kalemlerindeki fiyat artışlarının aylıkta ortalama yüzde 5 ve yıllıkta ise ortalama yüzde 22 olduğunu görmekteyiz" diye konuştu. Akdeniz Turistik Otelciler Birliği Ar-Ge birimi tarafından 12 aylık fiyat ve maliyet ortalamalarını dikkate alarak yapılan hesaplamalara göre otellerde maliyetler, enflasyonun 3.7 puan üzerinde arttı. Türkiye genelinde yüzde 7.31 olan enflasyon, konaklama tesislerine yüzde 11.1 olarak yansıdı. Ekim ayı itibariyle, tesislerde en yüksek maliyet artışları yüzde 18 ile temizlik malzemelerinde, yüzde 14 ile enerji ve yakıt giderlerinde, yüzde 12 ile içeceklerde ve yüzde 8 ile yiyeceklerde kaydedildi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Antalya'nın karnesi iyi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN