Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Bakan Yazıcı: Bizim pamuğumuz doğal

Giriş Tarihi: 6.11.2013

Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı, Antbirlik tarafından kurulan Çırçır ve Prese Fabrikası'nı açtı

Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı, Antalya Pamuk ve Narenciye Tarım Satış Kooperatifleri Birliği (Antbirlik) tarafından kurulan Çırçır ve Prese Fabrikası ile Depolama Tesisleri ve hizmet binasının açılışını yaptı. Açılışa Bakan Yazıcı ile birlikte Antalya Vali Vekili Mehmet Kurdoğlu ve Ak Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Antalya Milletvekili Menderes Türel, protokol üyeleri ve vatandaşlar katıldı.

ANTALYA 17. SIRADA

Bakan Hayati Yazıcı, Antalya'nın ihracatı artıran iller arasından 17. sırada olduğunu belirterek, açılışı yapılan tesisle daha üst sıralara çıkacağını söyledi. Pamuğun günümüze kadar olan sürecinden bahseden Yazıcı, bu ürünün stratejik önemi olduğunu kaydetti. Yazıcı, konfeksiyon sektörünün en önemli ham maddesinin pamuk olduğunu vurguladı. Dünyada pamuk üretimin yüzde 80'ini 8 ülkenin ürettiğini, bunlar arasında Türkiye'nin de olduğunu belirten Bakan Yazıcı, "Türkiye pamuğu kullanan ülkeler sıralamasında 4. sırada. Üretim bakımından 3. sırada. Türkiye'de üretilen pamuk dikkate alınıyor. Türkiye'de GDO'lu pamuk üretimi yok. Dünyada var ama Türkiye'de yok. Bu da Türk pamuğunu dünyadaki benzerleri arasından özgün bir yere kavuşturuyor" dedi.

TÜRKİYE GELİŞİYOR

Tesisin Antbirlik tarafından yapılmasının önemli olduğunu belirten Yazıcı, "Düşünebiliyor musunuz? Bir kooperatif birliği 17 milyon lira tutarında, istihdam boyutundaki tutarıyla Türkiye ekonomisine katkı verecek bir tesisin yapımına başlıyor ve iki yılda tamamlıyor" dedi. Türkiye'nin ekonomisinin büyümeye devam ettiğini söyleyen Yazıcı, halkın refah seviyesinin de arttığını kaydetti. "Türkiye değişiyor. Türkiye gelişiyor" diyen Bakan Yazıcı, ekonomide en önemli noktanın ticaret olduğunu kaydetti. Geçmişte Türkiye'nin dış ticaretin 2012 yılında 389 milyar dolar olduğunu belirten Yazıcı, 2013'te ise 9 aylık süre zarfında 300 milyar dolar olduğunu kaydetti. Yazıcı, geçen seneki rakamların üzerine çıkmayı planladıklarını kaydetti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bakan Yazıcı: Bizim pamuğumuz doğal
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN