Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Diplomayı kap sektörden kaç

Giriş Tarihi: 8.11.2013

Turizm eğitimini tamamlayan bin 836 mezunla görüşen AKMED, mezunların sadece yüzde 55'inin sektörde çalıştığını belirledi

Akdeniz Üniversitesi Turizm Yüksekokulu Mezunlar Derneği (AKMED) Başkanı Özgür Erdoğan, kalifiye personelin sektörden kaçtığını söyledi. Sektörde tutunmak isteyen üniversite mezunlarının ağır koşullarda, 900-1200 lira arasında değişen maaşlarla çalışmak durumunda kaldıklarını anlatan Erdoğan, "Ayrıca çoğunlukla sadece 6 aylık bir dönemde çalışılıyor. Ardından işsizlik sorunu yaşanıyor" dedi.

SEKTÖRDEN KAÇIŞ SÜRER

Bu şartların değişmediği sürece sektörden kaçışın devam edeceğini savunan Özgür Erdoğan, "Otel sayısı arttıkça, açık daha da büyüyecek. Böyle giderse özellikle oteller lise mezunu bile bulamayacak" dedi. Erdoğan, kalifiye personelin sektörden kaçmaması için öncelikle ağır çalışma koşulları, uzun mesai saatleri gibi sorunların düzelmesi gerektiğini savundu. Akdeniz Üniversitesi'nde turizm eğitimini tamamlayan bin 836 mezunla görüştüklerini anlatan Erdoğan, sektörden kaçışın istatistik tablosunu açıkladı. Özgür Erdoğan, "Buna göre mezunların yüzde 70'i turizm sektöründe çalışıyor. Ancak konaklama ve seyahat acentelerinde çalışanların oranı sadece yüzde 55" diye konuştu.

SEKTÖR DEĞİŞİKLİĞİ

Buna karşın turizm sektöründen mezun olan ve bu alanda yetişmiş bir çok kalifiye çalışanın ise sektör değiştirdiğini açıklayan Özgür Erdoğan, "Mezunların yüzde 25'i turizmle bağlantılı diğer sektörlerde çalışıyor. Yüzde 30'u ise turizm sektörünü bırakıyor" dedi.

YÜZDE 32.8'İ ALT KADEMEDE
Araştırma, derneğin yayın organı olan ve ilk sayısı Eylül ayında yayımlanan AKMED Turizm Akademisi dergisinde de yer aldı. Akdeniz Üniversitesi Turizm Fakültesi Araştırma Görevlisi Saliha Başak Erdinç imzalı araştırmada, "Sektörde kalan mezunlarımızın yüzde 27.7'si sektörde üst düzey yönetici olarak çalışıyor. Alt kademede çalışan mezun oranı ise yüzde 32.8 seviyesinde" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Diplomayı kap sektörden kaç
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN