Göller bölgesi hızla kuruyor

WWF Genel Müdürü Baştak Göller Bölgesi'nde pek çok gölün kuruduğunu ve tehlikenin devam ettiğini bildirdi

Giriş Tarihi: 9.11.2013
Doğal Hayatı Koruma Vakfı (WWF- Türkiye) Genel Müdürü Tolga Baştak, Antalya, Isparta ve Burdur'u içine alan Göller Bölgesi'nde küresel iklim değişikliğinin izlerinin çoktan görülmeye başlandığını söyledi. Baştak, Edirne'den Hakkari'ye harita üzerinde bir çizgi çekildiğinde alt tarafta kalan bölgelerde kuraklığın arttığını gördüklerini bildirdi. Türkiye'nin son 40 yılda sulak alanlarının yarısını kaybettiğini hatırlatan Baştak, "Türkiye maalesef çok süratli bir şekilde su fakiri konumuna koşuyor. 'Türkiye'de 101 türün yaşamı tehdit altında. Isparta'da da tehdit altında olan 2 tür var. Proje çağrısına çıktık. Ne yazık ki hiç teklif gelmedi. Üzüntü verici bir durum ile karşı karşıyayız" diye konuştu.

İŞTE ACI TABLO
Baştak acı tabloyu şu şekilde özetledi: "Eğirdir gölü, kuruma tehdidi ile karşı karşıya değil ancak gölün suları, beslendiği dereler ve yer altı suları, tarımsal ve evsel atık su kaynaklı kirliliğe ve ötrofikasyona maruz kalıyor. Bir bölümü Göller Bölgesi çizgisinde yer alan Akşehir gölü kurudu. Acıgöl kuruma tehdidi altında. Alparslan Gölü, Gencali Gölü, Karagöl, Kestel Gölü, Pınarbaşı Gölü, Söğüt Gölü, Ovagelemiş Gölü kurudu. Kovada gölü birkaç yıla kuruyacak. Yamansaz gölü yarısı susuz. Çakal gölü yarısı susuz."

EĞİRDİR'DE RAMSAR HEDEFİ
WWF- Türkiye olarak önceliklerinden birinin Eğirdir gölünün Ramsar Sözleşmesi kapsamına alınması olduğunu belirten Baştak "Ancak salt WWF'nin çabası yeterli olmaz. Orman ve Su İşleri Bakanlığı ile yerel kurum ve kuruluşların da sürece etkin bir şekilde katılması gerekmektedir. Eğirdir gölü için yeni projeler yapacağız. Burası paha biçilemeyen bir alan" dedi.

RİSK ALTINDAKİ GÖLLER
ISPARTA Eğirdir Gölü: Kerevit varlığı tehlikede Kovada Gölü: Birkaç yıla kuruyacak
ANTALYA Yamansaz Gölü: Yarısı susuz Çakal Gölü: Yarısı susuz
BURDUR Burdur Gölü: Kuruyor Karataş Gölü: Suları çekiliyor. Balıklar için tehlike var Gölhisar Gölü: Hızla kurutuluyor Acı Göl: Su stepleri tehlikede Salda Gölü: Berraklığı kayboluyor Yarışlı Gölü: Hızla kuruyor
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Göller bölgesi hızla kuruyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN