Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'Ekmek, keçi sütü ve gül yatırım fırsatıdır'

Giriş Tarihi: 12.11.2013
Isparta Valisi Vahdettin Özkan, 512 milyon 713 bin euro hibe kaynağı bulunan XI. Çağrı için Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) Koordinatörlüğü'ne 50 projenin sunulmasının yeterli olmadığını söyledi. Avrupa Birliği (AB) ile Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'nın 512 milyon euro hibe verdiğini anımsatan Vali Özkan, "Bu değerli bir fırsattır. Kaçırılmamalı. Başvurular arzu ettiğimiz oranda değil ancak gelecek için umutluyum" dedi.

3 ÜRÜNE ÖZEL DESTEK

Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) Koordinatörü Ramazan Çelebi de 110 milyon 838 bin euro hibe kaynağı bulunan yöresel ürünler açısından Isparta'ya büyük fırsat yaratıldığını söyledi. İslamköy Ekmeği, Isparta gül çiçeği ve keçi sütü ürünlerinin Yöresel Ürün Listesi'nde yer aldığına atıf yapan Çelebi, "Bu çok önemli bir ayrıcalık. Kaçırılmamalıdır. Bu ürünlere destek sadece Isparta için var. Son yıllarda küçükbaş hayvancılıkta yaşanan olumlu gelişmeler ve keçi sütüne olan talebin artması özellikle keçi peynirinin insan sağlığına olan katkısına yönelik bilincin yaygınlaşması Isparta için çok önemli bir fırsat kapısını daha aralamaktadır" diye konuştu.

KOMBİNASYON ÖNEMLİ

Keçi peynirinin aslında kendi başına bir değer olduğunu belirten Çelebi, "Asıl olan işin içine İslamköy ekmeği ve gülün de girmesi. Bu kombinasyon daha farklı bir önem katıyor işe. Gül için yeni bir kullanım alanı ve gülün keçi peynirini ile harmanlanmış halinin damaklarda oluşturacağı tat şöleni. Isparta için bir taşla üç kuş vurma şansımız olduğuna inanıyorum" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Ekmek, keçi sütü ve gül yatırım fırsatıdır'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN