Haluk ÜNCEL: Beyni alınmış kurbağa ile sağlıklı kurbağa

Giriş Tarihi: 13.11.2013
Kurbağa deneyi yüzyıllardır tartışılır.
Sayısız deneyler yapılmış, bilim adamları değişik sonuçlar elde etmiştir.
Konunun temel dayanağı kurbağanın kaynayan suya atıldığında dışarı zıplayacağı; fakat soğuk suya konulup yavaşça ısıtıldığında neler olduğunu fark edemeyip yavaşça kaynayarak öleceğidir. Mesele, neticede yaygın bir anekdot ve hikaye olmuş, insanların yavaşça gerçekleşen değişikliklere nasıl tepkisiz kaldığını göstermek için mecazi anlamda ilham vermiştir.
1869 yılında, Alman psikolog Friedrich Goltz, beyni alınmış bir kurbağanın yavaş- ça ısıtılan suda kaldığını; fakat, sağlıklı kurbağaların kaçmayı denediklerini gözlemledi.
Bazı deneylerde ise kurbağaların yavaşça ısıtılan sudan kaçmaya çalışmadıkları sonucuna varıldı.
Çelişkiler, içinde bulunduğumuz yüzyılda da sürdü ve değişik sonuçlar elde edildi.
Hatta olayın abartıldığı öne sürüldü. Bir kısım bilim adamları ve konu üzerine makale yazanlar bunu reddettiler. Bununla ilgili çok yönlü hikayeler üretilmiş, 60'larda soğuk savaş döneminde Sovyetler Birliği'ne sempati ile bakılmasından tutun, küresel ısınmaya kadar, değişik konular işlenip, filmlere konu dahi olmuştur.
Şimdi, "Bize ne kurbağanın suda kaynamasından veya soğuk ve sıcak suya gösterdiği tepkiden" diye düşünebilirsiniz. "Zoolog veya biyolog değiliz" diyebilirsiniz.
Ama, deneyin özündeki ayrıntı ve insanlara mal ediliş yönünü ele alıp, bu noktadan yola çıkarsanız, bazı insanların hiç önemsemediği konulardaki davranışlarını tahlil ederek bir sonuca varabilirsiniz.
***

Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Akaydın göreve geldiğinden bu yana geçen 4 yıl 8 aylık süreçte, mütemadiyen, borç edebiyatı yapmayı vazife edindi, bugüne kadar da sürdürdü. Bazen öyle ileri gitti ki 20-25 yıla sarih uzun vadeli ve en ekonomik kredileri dahi kendi döneminde ödenecekmiş gibi gösterdi. Eğlence ve festivaller ile vatandaşı oyalayabileceğini ilke edinerek, 'hizmet'i görmemezlikten geldi.
Antalya halkının Ak Parti döneminde alıştığı 'hizmet' kavramına tepkisiz kaldı.
Akaydın'ın bulunduğu kazanın altına atılan 'hizmet' ateşi ve isteği günden güne o kadar alevlendi ki Akaydın bunun farkına varmadan görev süresini doldurmak üzere bir hale geldi. Belediye Başkanı seçildiğinde içi soğuk olan 'hizmet kazanı' ısındı, kaynamaya başladı, farkına dahi varamadı.
Antalyalının isteğine karşılık vermemenin sonucu, kurbağa deneyi ile ortaya çıkan refleksi bile gösteremedi.
Sonucu merak ediyorsanız 30 Mart'ı beklemeniz gerekecek. Bakalım Akaydın 'hizmet kazanı'nın içinde mi kalacak, yoksa dışarıya mı atlayacak?
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Haluk ÜNCEL: Beyni alınmış kurbağa ile sağlıklı kurbağa
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN