Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Antalya'nın imamları İngilizce konuşuyor

Antalya Müftülüğü imamlar için, turistlerle daha kolay diyalog kurmaları amacıyla yabancı dil kursu açtı. Ayrıca Diyanet İşleri Başkanlığı da tarihi camilere rehber ataması yapmaya başladı

Giriş Tarihi: 14.11.2013
Antalya İl Müftülüğü camilerde görev yapan imamlar için yabancı dil kursu başlattı. Din görevlilerinin camileri ziyaret eden turistlerle daha kolay iletişim kurması için başlatılan dil kurslarına 150 imam katıldı. Arapça, Rusça, İngilizce ve Almanca'nın yanı sıra diksiyon eğitimi de alan din görevlileri, İslamiyet'i ve camilerin tarihini turistlere kendi dillerinde anlatmaya başladı.

KURS AÇILDI

Geçen yıl başlayan kurslara Antalya'da görev yapan 800 imamın 150'si katıldı. Eğitimlere turistlerin yoğun olarak ziyaret ettikleri camilerin imamlarından başladıklarını belirten İl Müftü Vekili Mustafa Aydın, "Antalya gibi turistik bir kentte görev yapan din görevlilerinin en azından bir iki dil bilmesinde fayda var. Çünkü buraya Rusya, Avrupa ve Arabistan'dan çok fazla turist geliyor. Bu düşünceden yola çıkarak Halk Eğitim Merkezleri ile irtibata geçip, din görevlilerimiz için yabancı dil kursları açtık" dedi. Kurslarda 73 kişinin Arapça, 10 kişinin Rusça, 44 kişinin İngilizce, 3 kişinin de Almanca eğitimi aldığını aktaran Aydın, 20 imama da diksiyon dersi verildiğini ifade etti. Kursların 3 ay sürdüğünü belirten Aydın, "Camilerin fiziki durumuyla, tarihi ile ilgili, Müslümanlık ile ilgili sorular geliyor. Arkadaşlarımız yabancı dil bilmedikleri için bir takım sıkıntılar yaşanıyordu. Bu sıkıntıları sona erdirmek ve turistlere doğru bilgi vermek için kurslar açtık. Kurslarımız devam edecek dedi.

REHBER ATANACAK
Kursların yanı sıra Diyanet İşleri Başkanlığı'nın da bu anlamda bir proje başlattığını anlatan Aydın, "Diyanet İşleri Başkanlığı da turistik bölgelerdeki tarihi camilerde görev yapacak rehberler atamaya başladı. 2014 yaz sezonundan önce Antalya'daki tarihi camilerimizde kadrolu rehberlerimiz görev yapmaya başlayacak. Bu rehberler kendi içimizden, din bilgisi anlamında donanımlı kişilerden seçilecek. Rehber alımları yapıldı fakat henüz atamaları yapılmadı. Antalya'da iki rehberi Muratpaşa, Tekeli Mehmet Paşa Cami ve Yivli Minare'de görevlendireceğiz" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Antalya'nın imamları İngilizce konuşuyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN