Portakal dalında 70 kuruşa satılıyor

Havaların sıcak gitmesiyle Antalya'nın Finike ilçesinde hasadına erken başlanan portakalda 230 bin tonu aşkın rekolte bekleniyor

Giriş Tarihi: 15.11.2013
Türkiye'de narenciye üretiminde önemli yeri bulunan Antalya'nın Finike ilçesinde portakal hasadı başladı. Finike Ziraat Odası Başkanı Halil Sarıçobanoğlu, Finike ve yöresinde portakal hasadına havaların sıcak gitmesiyle bu yıl erken başlandığını söyledi.

230 BİN TON

Bu yıl rekoltenin geçen yıla göre yüksek olduğunu ifade eden Sarıcobanoğlu, "İlçe genelinde yaklaşık 35 bin dekar alanda narenciye üretimi gerçekleştiriliyor. Bu alanların 30 bin dekarında portakal üretimi yapılıyor. Geçen yıl 200 bin ton civarında rekolte sağlanmıştı. Bu yıl ise rekoltenin 220-230 bin ton arasında olmasını bekliyoruz" dedi. Sarıçobanoğlu, bu yıl hava şartlarının portakalın hem çiçek hem de hasat döneminde uygun olduğunu vurgulayarak, hasadına başlanan portakalın büyük bölümünün iç piyasada pazara sunulduğunu kaydetti.

FİYATI 1 LİRA

Portakalın kilogramının dalında ortalama 70 kuruştan alıcı bulduğunu bildiren Sarıçobanoğlu, bu fiyatın önümüzdeki günlerde 1 liraya ulaşmasını beklediklerini anlattı. Başkan Sarıçobanoğlu, Finike portakalının tat ve aromasıyla ayrı bir yeri olduğuna dikkat çekti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Portakal dalında 70 kuruşa satılıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN