Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Zeytinyağından pis koku geliyor

İl Genel Meclisi Çevre ve Sağlık Komisyonu Başkanı Mehmet Özen, Manavgat'ta bulunan zeytinyağı fabrikalarının çevreye çok büyük zarar verdiğini ileri sürdü

Giriş Tarihi: 15.11.2013
Antalya İl Genel Meclisi Çevre ve Sağlık Komisyonu Başkanı Mehmet Özen, Manavgat ilçesi sınırları içerisinde faaliyet gösteren zeytinyağı fabrikalarının çevreye zarar verdiğini iddia etti. Gelen şikayetleri değerlendirmek üzere Bereket köyü civarında bulunan fabrikalar bölgesinde incelemelerde bulunan Özen başkanlığındaki komisyon, ağır bir kokunun binlerce metrekarelik alanda etkili olduğunu tespit etti.

FABRİKALAR AKTİF

Bereket köyü civarında 5 adet zeytinyağı fabrikası bulunduğunu belirten Özen, bu işletmelerin herhangi bir filtre sistemine sahip olmadığını aktardı. Kokunun günlük hayatı etkileyecek kadar arttığını ifade eden Özen, "Özellikle yılın bu dönemlerinde zeytinyağı hasadı fazla olduğu için bütün fabrikalar aktif olarak çalışıyor. Fakat fabrikalar her ne hikmetse posalarını bölgeden uzaklaştırmıyor. Gerekli sistemler kurulmadığı için zeytinyağı fabrikalarının orada kötü ve ağır kokuyu çok net bir şekilde hissedersiniz. Özellikle Bereket köyünde günlük hayatı etkileyecek kadar ağır bir koku var" şeklinde konuştu.

DENETİM ARTMALI

Denetime gittikleri fabrikanın gerekli sistemi kurdurmak için girişimlerini başlattıklarını söyleyen Özen, "Şikayetler neticesinde bölgeye giderek incelemelerde bulunduk. Fabrikasını denetlediğimiz bir firma sahibi 3 ay içerisinde gerekli sistemi kurduracağının sözünü verdi. SAma bu tek bir yer için geçerli. Diğer fabrikalarda ne gerekli sistem mevcut ne de bu sistemi kurdurmayı düşünen bir zihniyet var. Diğer fabrikaların da denetlenerek o kötü kokunun üstesinden gelinmesi gerekli" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Zeytinyağından pis koku geliyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN