Kadavradan bağışta Avrupa'ya fark attık

Giriş Tarihi: 17.11.2013

organ nakillerinden sonra kadavradan en çok organ bağışı sağlayıp Avrupa'yı geçti. Merkez, Bakanlıkça çifte plaket ile ödüllendirdi

Bugüne kadar yaptıkları başarılı organ nakilleri ve operasyonlarla tüm dünyada adından söz ettiren Akdeniz Üniversitesi (AÜ) Hastanesi Organ Nakli Merkezi rekora ve ödüle doymuyor. AÜ Hastanesi Organ Nakli Merkezi Müdürü Doç. Dr. Ayhan Dinçkan ile Organ Nakli Koordinatörü Ayşe Özkan Kumru, hastanelerinde meydana gelen beyin ölümleri sonrası Türkiye'de en çok bağışı sağladıkları için Sağlık Bakanlığı tarafından ödüllendirildi.

BAĞIŞTA AVRUPAYI GEÇTİ

Organ Nakli Koordinatörü Kumru, Türkiye'de beyin ölümü sonrası organ bağışı ortalamasının yüzde 20 olduğunu belirterek şunları söyledi: "Biz son üç yılda hastanemizde gerçekleşen beyin ölümü sonrası bağış oranını yüzde 80'e kadar çıkardık. Bu ortalama Avrupa'nın ortalamasının da üstünde. Bu nedenle Sağlık Bakanlığı bizi teşekkür plaketi ile ödüllendirdi." Kumru, beyin ölümü sonrası en çok organ bağışını sağlayarak yüzlerce hayatı kurtardıklarını da belirti.

HAYAT KURTARIYORUZ

Beyin ölümü gerçekleşen hastaların sağlıklı tüm organlarını alarak acil organ bekleyen hastalara nakledilmesini sağladıklarını belirten Koordinatör Kumru, "Çıkardığınız organlar ile hayat kurtarıyorsunuz. Ölmek üzere olan bir insanı yaşama bağlıyorsunuz. Bu dünyanın en güzel mutluluğu" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kadavradan bağışta Avrupa'ya fark attık
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN