Asıl kavga adaylıkta

CHP Konuksever Mahallesi'nde yapılması planlanan AVM nedeniyle ikiye bölündü. Ancak kulislerde kavga ve bölünmenin asıl kaynağının adaylık tartışmaları olduğu konuşuluyor

Giriş Tarihi: 20.11.2013
Antalya CHP'de Konuksever Mahallesi'nde yapılması planlanan AVM ile başlayan iç karışıklık, İl Başkanı Devrim Kök'ün 'Konuyu meclise iade edeceğiz' demesiyle duruldu. AVM tartışması bu açıklama ile rafa kaldırılırken, siyasi kulisler CHP Antalya Milletvekilleri Yıldıray Sapan, Arif Bulut ve Osman Kaptan'ın parti il yönetimini hedef alan açıklamalarını irdelemeye başladı. Belediye Başkan adaylarının açıklanmasına sayılı günler kala yaşanan krize, siyasi çevreler farklı bir boyuttan yaklaştı.

AYRILIK SÜRÜYOR

CHP'li kaynaklar Baykal ve Kök arasındaki sürtüşmenin halen devam ettiğini söylerken, Baykal'a yakınlığı ile bilinen 3 milletvekilinin iddiaları doğrular nitelikte açıklamalarda bulunması, adayların belirleneceği şu günlerde CHP içinde büyük bir çekişme yaşandığı gözler önüne serdi. Aday belirleme sürecinde mevcut yönetimi ve başkanları hedef alan açıklamalarda bulunan Kaptan, Bulut ve Sapan'ın, genel merkeze ve parti tabanına farklı bir mesaj iletme çabasında olduğu iddia edildi.

SÜRPRİZ İSİMLER

Baykal ve Kök grubunun kendi başkan adayları ile seçimlere girme çabasında olduğunu belirten siyasi çevreler, aday olacak isimlerde büyük sürprizlerin yaşanabileceğine dikkat çekti. CHP'deki iç karışıklığın en büyük nedenlerinden birinin bu olduğunu vurgulayan siyasetçiler, adayların açıklanmasıyla birlikte her şeyin netlik kazanacağını söyledi.

PARÇALI GÖRÜNTÜ

Yaşananları değerlendiren Büyükşehir eski Belediye Başkanı ve CHP Büyükşehir Başkan aday adayı Bekir Kumbul, partinin parçalı bir görüntü vermesinden rahatsızlık duyduğunu belirtti. Kırgınlıkların unutulması gerektiğini söyleyen Kumbul, "Orada beni rahatsız eden şey, parti olarak bizim parçalı bir görüntü vermemizdir. Bu da belki kamuoyunda parti içinde bir ayrışma mı ya da bir çekişme mi var düşüncesini ortaya çıkarıyor. Ufak tefek herkesin birbirine serzenişleri olabilir. Ama şu dönem birbirimize serzenişte bulunma dönemimiz değildir. Birbirimizi kucaklama dönemidir. O nedenle ben kimi kırgınlıkların ve birbirimize yönelik söylemlerin yok edilmesini isterim. CHP milletvekillerimiz ve başkanımızın bunu yapacağına ve birbirlerini daha anlayışla karşılayacaklarına inancım tamdır" dedi.

SAYGI GÖSTERİLMELİ

CHP içerisinde Baykal ve Kök gibi iki cephe oluşmadığını fakat Deniz Baykal'a herkesin saygı göstermesi gerektiğinin altını çizen Kumbul, sözlerine şu şekilde devam etti: "CHP içerisinde Baykal ve Kök gibi iki cephe oluştuğunu zannetmiyorum. Sayın Baykal Antalya milletvekilidir. 40 yıldan bu yana siyasetin içerisindedir ve partinin en üst noktalarında olmuş, 17 yıl partinin genel başkanlığını yapmış. Hepimiz Baykal'a saygı duyacağız, ayrıştırmaya gitmeyeceğiz. Baykal'da herkesi kucaklayacak elbette ama biz önce partiye ömrünü vermiş bir kişiye eleştirel yönde yaklaşmayacağız. Saygı göstermeli ve onun karşılığı olan sevgiyi beklemeliyiz. Saf dışı bırakmak ya da cephe açmak gibi söylemler şık değildir."

YAŞANANLAR ŞIK DEĞİL

Baykal ile Kılıçdaroğlu arasında her hangi bir sorun bulunmadığına dikkat çeken Kumbul, siyasetin zirvesinde böyle bir sorun yokken daha aşağılarda böyle şeylerin yaşanmasının hiç şık olmadığını söyledi. Kumbul, "Deniz Bey ile Sayın Kemal Kılıçdaroğlu arasında en ufak bir sorun yoktur. Eğer orada yoksa aşağıda biz ayrıştırma görüntüsü vermemiz doğru değildir, şık değildir. Yukarıda birlik varken aşağıyı ayrıştırmanın gereği yoktur, şık da değildir. Bu görüntü partiye ciddi zararlar verir" dedi.

KARARSIZLIK ÇOK KÖTÜ
Olayların bu boyuta gelmesinde mecliste yaşananların büyük etkisi olduğunu aktaran Kumbul, "Bu olay bize bir şeyi gösterdi. Bu gibi durumlarda kararsızlık çok kötü. Grup kararları ile gitmek doğrudur. Onun dışındaki olaylar bizi tartıştırır. Umarım bundan böyle bir ders çıkarmış oluruz. Artı veya eksi gidişten çok bizleri parçalı gidiş rahatsız etmiştir. Grup üyelerini serbest bırakmak bir hataydı. Parlamentoda grup hangi karar alırsa herkes oraya doğru yürür. Eğer oraya yürüyemezseniz oylamaya katılmazsınız" şeklinde konuştu. Kumbul ayrıca Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Akaydın'ın grup kararı alınmasında etkili olamamasını eleştirdi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Asıl kavga adaylıkta
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN