Haluk ÜNCEL: Kök, Akaydın'a gol mü atıyor?

Giriş Tarihi: 20.11.2013
Konuksever Mahallesi'nde yapılması planlanan AVM hususu her geçen gün değişik açılardan tartışılıyor.
CHP İl Başkanı Devrim Kök ile Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Akaydın yine CHP içinden bir grubun hedefi haline gelmiş durumda… CHP cephesinden bakılınca olayın gidişatı ile gelinen son nokta bu… AVM ile ilgili 'meclise iade' konuları ve benzer tartışmaları değerlendireceğim ama, biraz geçmişe dönerek mesele ile ilgili bahse konu olan CHP İl Başkanı Devrim Kök üzerinde duracağım.
Bir dostumun anlattığı ve hatırlattığı anekdotlar üzerinden Kök'ün nereye koştuğunu ifade edeceğim.
Dostum, "Hatırlar mısın, Kök CHP İl Başkanı seçildiğinde nasıl keskin bir kılıç görüntüsü vererek işe başlamıştı" dedi.
Anımsadım, Kök'ün ilk icraatlarından birincisi eski Genel Başkan Deniz Baykal'ın resmini makam odasından kaldırmak olmuştu. Eleştirileri de kendince ürettiği bahanelerle savuşturmaya çalışmıştı.
Baykal da her halde çocukluğuna vermiş olsa gerek, pek üzerinde durmamıştı. Kök, yılların Baykal'ına ilk cepheyi odasından açmıştı.
Kök'ün yutamayacağı ikinci büyük lokma ise 'Sandık ve ön seçim' beyanları olmuştu. Hatta daha da ileriye giderek yerel seçimlerde adayların bu yöntemler ile belirleneceği konusunu siyasi namus davası haline getirmişti. Ancak gidişat öyle gösterdi ki Kök bu sözlerinin altında ezildi. "Evet buraya kadar haklısın" dedi dostum. "Hadi biraz beyin jimnastiği yapalım, siyasetin hinliklerinden feyiz alalım" diye devam etti. "Kök; seçildikten sonra hatırla, Akaydın'ın dümen suyunda bir il başkanı gibi bir görüntü vermişti" dedi. "Akaydın da biraz daha ileri giderek, kendisinin Büyükşehir adayı gösterilmemesi halinde adayının Devrim Kök olduğunu belirtmişti.
Kök de Akaydın'ın bu oltasını yuttu" diye devam etti. Sonra da baklayı ağzından çıkardı arkadaşım, "Siyasette olmaz olmaz diye bir kural yoktur. Bazılarınca hedefe varmak için her yol mubah addedilir.
İşte Kök, bu noktadan hareketle Büyükşehir Belediye Başkanlığı adaylığını kafasına koydu."
Taşları ve gelişmeleri yerine oturtunca akla uygun geldi. Kök'ün CHP Genel Merkezi nezdinde girişimlerde bulunduğunu duymuştum. Mantığa da oturuyor; çünkü Devrim Kök'ün CHP İl Başkanlığı döneminde eline geçen en büyük fırsat şu anda Büyükşehir Belediye Başkanlığı adaylığıdır.
Bir sonraki yerel seçim 4 yıl sonra.
Kim öle kim kala derler. Kök'ün o koltukta daha 4 yıl oturacağının hiçbir garantisi yok. Milletvekilliği şansı derseniz, bir yıl sonra yapılacak genel seçimlere kadar Kök'ün yine o makamda kalacağı belli değildir. Bir de CHP içinde yıllardır milletvekilliğini arzulayan ve hedefleyin o kadar partili var ki Kök'e sıra gelmesi beklenemez.
Haa biri çıkar da Baykal gibi torbadan bir vekil seçerse o başka ama, o da 40 yılda bir olur, hatta, bir kez daha böyle bir yanlışı kimse yapmaz.
Şimdi anladınız mı Kök'ün AVM konusundaki çabalarını… Faturanın kendisine çıkacağını anlayınca hemen Akaydın ile görüşerek kararın meclise iade edileceğini açıklayan Kök, aslında bu hamlesi ile kendisini kurtarmaya çalışırken, topu Akaydın'a atmıştır. Grubuna hakim olamamanın nafile çaresizliğini Akaydın üzerinden giderme yolunu seçmiştir. Büyükşehir Belediye Başkanlığı adaylığı yolunda ilerlerken, geride herhangi bir pürüz kalsın istemediğinden AVM konusunun mecliste tekrar görüşülmesi ile (karar ne yönde çıkarsa çıksın) temiz çıkmayı hedeflemiştir.
Dostum, "Gördün mü bak nereden nereye geldik, söylediklerimi yabana atma, bundan sonra olası Kök, Akaydın çekişmesine hazır ol" diye bitirdi sözlerini…

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Haluk ÜNCEL: Kök, Akaydın'a gol mü atıyor?
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN