Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Önce aşure yediler sonra kan verdiler

Antalya'nın Manavgat ilçesinde aşure ikramı sonrası Kızılay'a kan bağışında bulunuldu. Toros Sema Koleji ile Kızılay Antalya Kan Merkezi Müdürlüğü, 'Aşure Buluşması'nda Kan Her Zaman İhtiyaç kampanyası kapsamında teşvik edildi.

Giriş Tarihi: 20.11.2013 17:29
Manavgat Cumhuriyet Meydanı'nda Toros Sema Koleji'nin aşure etkinliğinde bin 500 kase aşure ikramı yapıldı. Aşure Buluşması'na Manavgat Belediye Başkanı Şükrü Sözen, İlçe Milli Eğitim Müdürü İsmail Kılıç, İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Birol Tuncel, İlçe Sağlık Müdürü Dr. Aşur Eker, Manavgat Devlet Hastanesi Başhekimi Dr. Mehmet Kuru, CHP İlçe Başkanı Ahmet Öztürk ve sivil toplum kuruluşları temsilcileri katıldı.

Aşure etkinliğinde Toros Sema Koleji Halk Oyunları ekibi yöresel halk oyunlarından kesitler sundu. Aşure etkiliğine ilçede yerleşik yaşayan yabancılarda katıldı. Yerleşik Alman Maria Teptranss, hayatında ilk defa aşurenin tadına Manavgat'ta baktığını ve tadını güzel bulduğunu ifade etti.

Toros Sema Koleji Müdürü Ahmet Çakır, Kızılay ile birlikte yaptıkları aşure buluşmasında bin 500 kase aşure ikram ettiklerini söyledi. Etkinlikle aynı zamanda toplumsa kanın anlık değil sürekli ihtiyaç olduğuna dikkat çekmek sitediklerini belirten Çakır, etkinlik sonrası okul öğretmenleri ve velileriyle birlikte Kızılay çadırında toplu kan verdiklerini kaydetti. Çakır, "Aşure içindeki zengin çeşnisiyle aynı zamanda toplumsal birlikteliğin en güzel sembolü." dedi.

Kızılay Antalya Kan Merkezi Müdürlüğü doktoru Adem Sönmez, bu tür etkinliklerle toplumda kanın anlık değil sürekli ihtiyaç olduğu bilincini oluşturmak istediklerini söyledi.
Antalya'da lösemili hasta, organ nakli ve özel hastane sayısının fazla olmasının günlük en az 250 ünite kana ihtiyaç duyulduğunu belirten Sönmez, bazı zamanlar karşılanmadığı için yakın illerde kan getirmek zorunda kaldıklarını kaydetti.

Kurdukları çadırda kan vermeden önce tansiyon ve kan değerleri ölçümleri yaptıklarını belirten Sönmez, Antalya'nın ilçeleri arasında en fazla kan bağışı duyarlılığı olan ilçenin Manavgat olduğunu söyledi.Sönmez, "18-65 yaş arasında, önemli bir sağlık problemi bulunmayan 50 kiloğram üzerinde olan her birey 3 ayda bir düzenli kan bağışında bulunabilir. Kan acil değil, sürekli ihtiyaçtır." dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Önce aşure yediler sonra kan verdiler
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN