Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Dershanelerden 286 milyon yük

Antalya'da 115, Burdur'da 13, Isparta'da 32 dershane var. Üç ilde 44 bin 500 öğrencinin yararlandığı dershaneler, velilerin sırtına, yıllık 286.3 milyon lira

Giriş Tarihi: 22.11.2013
SABAH Akdeniz, son günlerin en yoğun tartışma konusu dershaneleri masaya yatırdı. İlçeleri de dahil Antalya'daki 115 dershanenin öğrenci sayısı 25 bin civarında. Antalya'da öğrenci velilerinin ekstra eğitime ödediği bedel yıllık yaklaşık 250 milyon TL. Antalya'da ayrıca yaklaşık 50 de merdiven altı diye tabir edilen kayıt dışı dershane var.

BURDUR'DA 13 DERSHANE VAR

Burdur'da ise merkezde 7, Bucak'ta 3, Gölhisar'da 2, Karamanlı'da 1 olmak üzere toplamda 13 özel dershane bulunuyor. Öğrenci sayısı ise 4 bin 500 civarında. Burdur'daki dershanelerin yıllık ortalama ücreti bin 400 TL civarında. Burdur ve ilçelerindeki sektörün büyüklüğü yıllık 6 milyon 300 bin TL.

ISPARTA'DA KAYIT DIŞI FAZLA

Batı Akdeniz bölgesinin bir diğer ili Isparta ve ilçelerinde 13 dershanenin 32 şubesi bulunuyor. Kayıt dışı etüt ve test merkezi sayısı ise 70'i buluyor. Dershanelerde 9 bin, etüt ve test merkezlerinde ise 15 bin öğrenci öğrenim görüyor. 9 bin öğrencinin 5 bine yakınını ise aynı dershaneye gidiyor. Ispartalı velilerin dershanelere ödediği yıllık ücret ise 18 milyon TL. Test ve etüt merkezleriyle beraber bu rakam 30 milyon TL'ye yaklaşıyor. Böylelikle dershanelerin velilere yıllık yükü 286.3 milyon lira.

Cemaatlerin ağırlığı büyük
Tüm Türkiye'de olduğu gibi Akdeniz bölgesinde de değişik cemaatlerin kontrolünde olan dershaneler, sistemin önemli bir bölümünü teşkil ediyor. Antalya ve Burdur'da sistemin yüzde 25'i cemaatler tarafından yönlendiriliyor. Isparta'da ise durum çok farklı. Isparta'da dershanelere giden öğrencilerin yüzde 60'ı, cemaatlerin kontrolündeki dershanelerde eğitim görüyor. Antalya, Burdur ve Isparta'daki Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı cemaat dershanelerinin yıllık geliri, 70 milyon TL'yi buluyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Dershanelerden 286 milyon yük
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN