SDÜ 2014'te organ nakline başlayacak

Giriş Tarihi: 23.11.2013

SDÜ Araştırma ve Uygulama Hastanesi Başhekimi Prof. Tuğrul Sezer, 2014'ün son çeyreğinden itibaren organ nakillerine başlayacaklarının müjdesini verdi

Süleyman Demirel Üniversitesi (SDÜ) Araştırma ve Uygulama Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Tuğrul Sezer, 2.5 yıllık görev süresi içinde hastanede yapılan çalışmaları anlattı. 2014'ün son çeyreğinde Isparta'da karaciğer ve böbrek nakilleri yapılabileceğini belirten Sezer, "Organ naklinin en büyük kaynağı yoğun bakım. Çünkü beyin ölümü yoğun bakımda gerçekleşir. Genel Cerrahi Anabilim Dalı'nda Prof. Dr. Mahmut Bülbül ve ekibi organ nakli yapılabileceğini söylediler. Bir genç arkadaşımız karaciğer naklinin en çok yapıldığı Malatya'da eğitim gördü. Yine Mahmut Bülbül hocamızın desteğiyle 300'den fazla böbrek nakli yapan bir hekimimiz hastanemizde görev yapacak. İnşallah gelecek" dedi. Bölgede tek olan koroner anjiyo ünitesi sayesinde son teknolojinin kullanılarak, hastaların dışarıya gitmesinin önüne geçildiğini kaydeden Prof. Dr. Sezer, hastanede kornea naklinin de yakın zamanda yapılabileceğini ifade etti. Bölgede üçüncü basamak işitme merkezi haline geldiklerini kaydeden Prof. Dr. Sezer, yeni doğan işitme tarama hizmeti sunulduğunu belirtti.

FİZİKİ İYİLEŞTİRME

Hastanede yapılan fiziki çalışmalarla ilgili bilgiler veren Prof. Dr. Sezer şunları söyledi: "13 yıldır hizmet veren hastanemiz yıpranmıştı. Yıpranmadan ötürü zemin döşemeleri kalkmıştı. Zeminlere ayrılan yerlere artık plaster yapıştırılmaya başlanmıştı. Öncelikle yıpranmış olan bu döşemeleri değiştirdik. Isı kaybına yol açan pencereler yenilendi. Hasta odalarının kapıları genişletildi. Dört kişilik hasta odaları bölünerek iki kişilik odalara dönüştürüldü. Artık pırıl pırıl yepyeni bir ortamda hastalarımız hizmet alacak."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
SDÜ 2014'te organ nakline başlayacak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN